26 Nisan 2015 Pazar
Rumuz
Parola

466
gibi_gibi, Kadın, 32, İstanbul
Sözdeki asalet
7 yıl 8 ay 21 gün önce gönderdi

Bundan 15 yıl kadar önce. O zaman orta 1'e giden kuzenimin hazırladığı Türkçe dersi dönem ödevini teslim etmeden önce bir kontrol edeyim demişim. Ödevin konusu 5 tane atasözü seçilerek açıklanması. Bizim kuzenin hepsi birbirinden beter seçtiği atasöz(!)lerinden o zaman altımızı ıslatacak kadar gülmemize neden olan bir tanesi: "Herkesin canı can da bizimki patlıcan mı?" Hayır komik olan sadece bu sözü atasözü olarak seçmiş olması değil. Bir de konuyu "İnsanlara acımalıyız, yardım etmeliyiz, belki bizdekiler onlarda yoktur, bir dertleri vardır." şeklinde öyle damardan, öyle inanarak işlemiş ki oy oy oy! Açıklamayı okuyunca sözün asaletine de inanasımız gelmişti.
 (3)

Bu yorumu    
11
coutanos , Erkek , 31 , İstanbul - 13.9.2007 08:46
Bu arada "Dağ başında tedbirsiz s.çan, domala domala yaprak arar" sözünü de unutmamak lazım... Üzülür!!!

Bu yorumu    
53
miaji , Kadın , 36 , Ankara - 13.9.2007 02:36
Evet enteresan bir sürü atasözü ve deyim var. Bazıları cidden dumurluk! Örnek:Hamama gidelim terleyelim, her isteyene vermeyelim, delikli boncuk yerde kalmaz, görmemişin oğlu olmuş tutmuş şeyini koparmış, deveye cilve yap demişler dokuz dükkan yıkmış, dünya kadar malın olacağına fındık kadar şeyin olsun, hayat üç buçukla dört arasıdadır ya üç buçuk atarsın ya dört dörtlük yaşarsın, pantolonu gösteren ütüdür kadını gösteren .ötüdür, üzme tatlı canını okşa patlıcanını, kaderde varsa düzülmek neye yarar üzülmek, tok köpek sert yellenir, .öte giren şemsiye açılmaz, kuru .ok .öte yapışmaz, yellenenin burnuna etmeli ki koku alsın, adam olacak çocuk .okundan belli olur, acıkacak diye tuvalete gitmez, adim adim yer edeyim, gör sana neler edeyim, adimi güveç koy amma ocak üstüne koyma, aksayanla aksak suya gidenle susak, alacağın bir iğne, çeliğin okkasından sana ne, anadan sıska ne yapsın muska, arkası mihrapta gözü yatakta, ata nal çakıldığını görmüş kurbağa ayaklarını uzatmış, ayranı yok içmeye tahterevanla gider helaya, alışmadık .ötte tuman durmaz, imam yellense cemaat .ıçar, ölüyü çok yıkarsan, ya yellenir ya .ıçar, kışın yediğin hurmalar döner kıçını tırmalar, devlet-i osmani ahalide terfiyi temayuz ilim irfan ile olmaz, ya olacak kuvvetli iltimas ya olacak madeni has, ya da olacak ten ile temas, şaşkın ördek tersin tersin yüzermiş, rehberi karga olanın burnu pislikten kurtulmaz, başkasınınkini görmeyen kendininkini piyade tüfeği zannedermiş, kıça giren şemsiye açılmaz, ehli keyfin keyfidir kahvenin telvelisi koca eşeği baştan çıkarır sıpanın cilvelisi, kışın güneşine kahpenin işine komutanın gülüşüne güven olmaz, eski giyer yok gibi, yeni giyer .ok gibi, cahille etme muhabbet küstürürsün kesik camla kıçın silme kestirirsin, kedi şeyini görmüş yaram var demiş, deveye diken insana da .iken yaranır, elin şeyiyle gerdeğe girilmez, şoförün işine eniştenin ablanla ilgilenişine karışılmazvs.vs.vs...

Bu yorumu    
9
dergisahibi , Erkek , 25 , İstanbul - 13.9.2007 00:11
Ne demişler, kapısına imam gelen bakkal perdesini aralar, eşek ölünce kuyruğu gömülmez. Coşmuş dereye soğan konmaz, kelebek ölene kadar tırtıl evliya olur. Cin göreni peri beğenmez, kurdu çok olan dağın yurdu olmaz, helva beriden gelince g*tü yeniden gelir, yüz paralık adam olacağına düz memeli kadın ol.


anasayfa | itiraf edeyim | platoniKİM
detaylı arama | mobil
. . .itiraf.com Workbench’in tescilli markasıdır.

Sosyal Bilgi İletişim Teknolojileri A.Ş
Kılıç Ali Paşa Mahallesi, Meclis-i Mebusan Caddesi, Dursun Han. No:23 Kat:3
Salı Pazarı, Beyoğlu / İstanbul

© itiraf.com'da yer alan itiraflar izin alınmadan hiçbir mecrada yayınlanamaz.

Genel Kurallar    |   Bizimle çalışmak için: ik@workbenchteam.com

itiraf.com: Türkiye'nin en çok haber olan web sitesi