25 Nisan 2015 Cumartesi
Rumuz
Parola

87
yeniacikortakat, Erkek, 30, Ankara
Venedik İzlenimleri
7 yıl 8 ay 9 gün önce gönderdi

Venedik gezisi izlenimlerim: 1-) Avusturya’da bir mağazalar zincirinin alakasız kampanyasından alınan geliş/gidiş 98 euroluk tren bileti (iki kişilik) ile yaklaşık 9 saat süren bir yolculuktan sonra Santa Lucia Tren İstasyonu’na varıyorsunuz. Mimari yapısı itibariyle Haydarpaşa’ya benziyor. 2-) Vaporetto denen Üsküdar-Beşiktaş arası çalışan motorların tek katlı ve uzun olan benzerleri ile kanallarda gezinmek ucuz yöntem (3-5 euro) ancak otantik gondol gezintisinin maliyeti 100 euro civarında; mutlaka pazarlık yapın. 3-) Yanınızda harita bulundurmak işinizi zorlaştırabilir çünkü gidilecek olan merkez adanın diğer köşesindeki San Marco meydanı. Şehir labirent gibi ve bu şartlar altında haritayı kullanmak epey bir beceri gerektiriyor. Zaten şehrin içinde her sokak ve meydanda önemli yerlere gitmenizi kolaylaştracak ok işaretli tabelalar mevcut. 4-) Kahvaltı, yemek gibi ihtiyaçlarınızı şehrin merkezine uzak olan yerlerde yapmanız, hem lezzet hem de maliyet açısından kasılmanızı önler. Adisyonlarda genellikle servis içinde ücret talep edildiğini görmek sizi şaşırtmasın. 5-) Özellikle pizza, lazanya türü İtalya’ya özgü şeyler yemekten kaçının, zira iğrenç ötesi yapıyorlar. 6-) Sırt çantanız ile her türlü yiyecek ve içeceğinizi yanınızda taşıyabilir ve tüketebilirsiniz, çok pratik oluyor. Ancak San Marco Meydanı'nda ve çevresinde yiyecek/içecek tüketirken dikkatli olun, anında yanınıza sivil bir görevli geliyor ve sizi uyarıyor. 7-) Kamera ya da fotoğraf çekimi yaparken dikkatli ve uyanık olun, bazı gondol sahipleri ile pek çok mağaza bu konuda biraz agresif. 8-) Avrupa’da pek çok şehir görmeme rağmen ender rastladığım dilenci mevzusu Venedik’te gözüme çarpan şeylerden birisi. Prag’daki gibi, asla yüzünüze bakmıyorlar bu da olayın ilgimi çeken diğer kısmı. 9-) Venedik Pizza Kulesi ve San Marco’nun içine girip gezmek için, derbi maçlardaki turnike kuyruğuna benzer bir kuyrukta yaklaşık 1-2 saat beklemeniz gerekebilir. 10-) Sahilde karakalem resim çizen ustalarla sohbet etmek ve yaptıkları bir resmi almak değişik bir tecrübe olabilir. 11-) Morano kristali denen olay inanılmaz pahalı, maske çok revaçta bir hediyelik tercihi. Pazar yerinden Çin malı hariç her türlü hediyeliği alabilirsiniz, 2-3 eurodan 50.000 euroya kadar her türlü şey var, çok renkli. 12-) Kadınlar da erkekler de acayip bakımlı, çirkin İtalyan neredeyse hiç görmedim. Ticaretle uğraşan her insan, kibirli, tok satıcı ve ukala. Bu durum pazarlık opsiyonunuzu yok ediyor.
 (3)

Bu yorumu    
-4
feline , Kadın , 31 , Adana - 25.9.2007 14:16
Bence ağırlıklı doğru anlatıyor :) Gondol mevzuu 100 euro civarında olup, pazarlık etmenizi de pek tavsiye etmeyeceğim, açık göz gondolcu siz inerken ciyak ciyak bağırıp "120 Euroya anlaşmıştık, paramı veriiiin" diye bağırıp sizi cümle aleme rezil edebiliyor. 20 Euroya da binebilirsin ama bu turist değilsen, veya başklarının yanına kaynak yaparsan geçerli. Venedik'te yediğim yemeklerden pek hazzetmedim. 3 gün aç gezip, bulduğum Yunan lokantasına dalarak deli gibi yedim. Ama Floransa çevresinde mutfak inanılmaz lezzetli. İtalya'ya gidiyosanız Toskana bölgesini her zaman tercih edin. Canlı heykeller aslında dilenci. Sadece daha sanatsal yapıyorlar. Gidip Da Vinci veya Davut heykeli ile resim çektirebiliyorsunuz, karşılığında heykel arkadaşın şapkasına biraz bozukluk koyarsınız. Venedik-Pizza ne alaka?

Bu yorumu    
31
CILGINÖĞRETMEN , Kadın , 37 , İstanbul - 25.9.2007 00:41
Bir kaç kez gittim yine gitmek isterim. Bizim makarna onların pasta dedikleri ve pizza çeşitleri inanılmaz güzel yapılır, gideceğiniz yeri bilmeniz gerekir. Gondol gezisi 10 yıl önce 20 Dolardı son yıllarda 20 Euro civarındadır. Canlı heykel modelleri çoktur, o kadar hareketsiz dururlar ki, cansız olduklarını gözlerine bakınca anlarsınız. Meydanda bulunan restauratların orkestralarının karşılıklı atışmaları ve size nefis bir müzik ziyafeti çekmeleri görmeye değer. Dünyaca ünlü markaların sahte çantalarını 20-30 Euroya bulabilirsiniz - marka takıntım olmadığından tercih etmedim - Veneziaya gitmenin mevsimi vardır, kışın giderseniz San Marco meydanını iskele üzerinde dolaşmanız mümkündür-medcezir nedeniyle deniz yükselir- Yine San marco meydanındaki güvercinler sizi Beyazıttaymış hissine sokar. Uzun zamandır ülkenizden uzaksanız burnunuzun direği sızlar. San Marco klisesinin girişindeki iki altın at helkeli Osmanlı döneminde İstanbuldan oraya kaçırılmıştır - Gerçek atlar ayrı bir yerde sergilenir, klisenin üstündekiler sahtedir- Klisinin duvarlarında Osmanlı figürlerini görmek hoşunuza gider. Sokakların tamamı maske yapan esnaf ve Murano camı satan dükkanlarle doludur, onlarcasını dolaştım ve yapımlarını izledim, zevkliydi. Atamızın yatı Savaronayı Türkiyede değil de orada görmek ve gönderinde Türk bayrağının dalgalanması gözlerin dolmasına sebep olur. Bunlara rağmen dünyanın en güzel şehri istanbuldur.

Bu yorumu    
9
hayır_tokum , Erkek , 34 , Ankara - 25.9.2007 00:29
Venedik'i yanlış anlatıyorsunuz. 1-) Gondol gezisi 20 euro civarında. Akşam üstü sevgiliniz ile keman eşliğinde gondol gezisi bile 100 euro tutmuyor. 2-) Dünyanın en lezzetli pizzası, spagettisi ve lazanyası sadece Venedik'te yenir. 3-) San Marco Meydanı’nda yerlere bir şey atmadığınız sürece kimse size karışamaz.


anasayfa | itiraf edeyim | platoniKİM
detaylı arama | mobil
. . .itiraf.com Workbench’in tescilli markasıdır.

Sosyal Bilgi İletişim Teknolojileri A.Ş
Kılıç Ali Paşa Mahallesi, Meclis-i Mebusan Caddesi, Dursun Han. No:23 Kat:3
Salı Pazarı, Beyoğlu / İstanbul

© itiraf.com'da yer alan itiraflar izin alınmadan hiçbir mecrada yayınlanamaz.

Genel Kurallar    |   Bizimle çalışmak için: ik@workbenchteam.com

itiraf.com: Türkiye'nin en çok haber olan web sitesi