21 Nisan 2015 Salı
Rumuz
Parola

208
nevisahis, Kadın, 31, Isparta
Oku!
7 yıl 5 ay 26 gün önce gönderdi

Kızıma benim küçükken okumaktan çok hoşlandığım Heidi’yi okumasını tavsiye ettim. "Anne ben onun çizgi filmini izledim." dedi. Ben de "Monte Kristo Kontu’nu oku o zaman." dedim. "Onun da geçen gün televizyonda filmini izledim." dedi. Neredeyse tüm masalların, hikayelerin, romanların filmlerinin yapıldığı şu zamanda gel de şimdi çocuklara okuma alışkanlığı kazandır.
 (14)

Bu yorumu    
1
misillemek , Kadın , 29 , İngiltere - 3.12.2007 16:53
Aaa ama olmazki o da hepsini biliyor. Tolstoy okusun?

Bu yorumu    
5
koturuhfm , Erkek , 35 , Ankara - 3.12.2007 14:32
Okurken, imgeler sizin hayalgücünüzle zihninizde şekillenir ve eseri kendi yorumunuzla algılamanızı sağlar. Oysa sinemada, herşey başka birilerinin hayal gücünden çıkıp somut bir eser olarak önünüze konulur. Okumanın özgürlüğünü tatmak gerek.

Bu yorumu    
9
yukarı , Kadın , 32 , Bursa - 3.12.2007 13:04
Çocuklara okumayı sevdirmenin tek yolu var: okumayı kendinizin sevmesi. Ben annemin babamın elinde kitap gördüm, oğlum benim elimde kitap gördü. Oku demeye gerek kalmadı. Şimdi ben onun elinde kitap görüyorum.

Bu yorumu    
6
jasmine73 , Kadın , 34 , İstanbul - 3.12.2007 12:47
Kitap okumayan benimle tartışmasın...

Bu yorumu    
6
bene , Kadın , 41 , İstanbul - 3.12.2007 10:55
Büyük oğlum Lise 3'e gidiyor ve alanı sayısal. Edebiyat öğretmeni "karşımda adeta bir sözel alan öğrencisi var, ben çok memnunum" dediğinde hiç şaşırmıyorum. Yıllardan beri kitaplar alıp üzerine 1-2 hafta sonrasının tarihini atar ve o tarihe kadar bitirmesini isterim. O sayede raflar dolusu kitap okudu, şimdi de kardeşi aynı sisteme girdi. Çocuklara da hak veriyorum, televizyon, Internet, PlayStation... Akıllarını çelecek o kadar çok şey varken oturup kitap okumak başlarda zor gelebilir ama bir şekilde zorlamak şart. Zamanla zorlamaya gerek kalmayacak, emin olun tecrübe konuşuyor.

Bu yorumu    
5
bene , Kadın , 41 , İstanbul - 3.12.2007 10:50
miata'ya katılamayacağım. Evet 0.22 sn'de binlerce sonuç geliyor ama kişi bu gelen sonuçlardan kendisinin işine yarayacak ve doğru bilgiyi seçmeyi bilmezse yine amacına erişemez. Internet artık bilgi deryası olmanın yanı sıra bir bilgi çöplüğü aynı zamanda. Doğru bilgiyi seçmek de ancak Internet dışı kaynaklara da erişmek ve kıyasla olabilir. Kitaplar bir ara gözden düşer gibi oldu ama artık öğretmenler öğrencilere "Sadece Internet'den araştırma, ansiklopedi ya da kitaptan ara" şeklinde ödev vermeye başladılar ki doğru olan da bu.

Bu yorumu    
19
DİJİTALFOTO , Erkek , 31 , İstanbul - 3.12.2007 10:47
Çocukken okunan hikâyelerin tadı nerde vardır ki! Çocukluğumda Muzaffer İzgü'nün "Ökkeş" serisini defalarca okumuştum. Yattığım yerden Ökkeş'in maceralarını okurken kahkahalarla gülerdim. Annem "Geldi yine bunun Ökkeşi" derdi. Ortaokul terk olmasına rağmen babam bir kitap psikopatı olarak akşamları ev halkına roman okur, annem ise romanın etkisiyle ağlar dururdu. Daha ilkokuldayken babamla her sene bir kaç kitap fuarına gider, eşek yüküyle kitap alırdık. Eğer anne baba kitap okumuyorsa, çocuk anne babayı elinde kitap varken uyuklar görmüyorsa bir tarafımızı yırtsak da okumazlar vesselam!

Bu yorumu    
8
miata , Erkek , 30 , Kocaeli - 3.12.2007 02:25
Biz yazılanları okuyarak büyüdük, yazmıyorsa veya yazılmamışsa bilemezdik, hayatımız yazılanlardan ve kısmen anlatılanlardan ibaretti. Dönem ödevini yapmak için şehrin en büyük kütüphanesine giderdin, tam dönem ödevi zamanı, kütüphane yoğun, birkaç kişi içerden çıkacak ki sen gireceksin {server yoğun yani :) } Girdin her taraf deniz derya kitap, ara ki bulasın, kütüphaneci teyze seninle ilgilenene kadar bekle, ilgilendiyse onun sana bulduğuyla yetin, ayıp olur diye onun sana verdiği kitaptan başka aramaya kalkma (bu kadar saygılıydık), sonra kitaptaki bölümü fotokopi çektirmek için bekle, çektirdin, eve gel, dolma kalem ile bu fotokopilerden el yazması suretiyle ödev oluştur. Şimdi nasıl peki? Yaklaşık 15-20 tuşa bas, istediğin onbinlerce sonuç yaklaşık 0,22 saniyede önüne gelsin. Hangi çocuktan ilk anlattığım kısma inanmasını beklersiniz :) Onlara masal gelen bizim yaşantılarımız sanırım. Cep telefonu yokken siz nasıl buluşuyordunuz diyen bir gençlik var :)

Bu yorumu    
-7
serdarsl06 , Erkek , 24 , Ankara - 3.12.2007 02:23
Ben de utanarak yeni yeni kitap okuma alışkanlığı kazandığımı itiraf edeyim o zaman. Ve şunu da ekleyeyim -bütün kelimeler tdk nizamına uygun kuruluyor ki artık yanlış yazılmadan dolayı fırça yenilmesin- asla bir film karesi, kitapta size anlatılan yoğunluğa ulaşamıyor. Yönetmen ve teknik kadro ne kadar güçlü olursa olsun.

Bu yorumu    
3
sosyopatım , Erkek , 25 , İzmir - 3.12.2007 01:10
Küçük Prens'in filmini çekmesinler..O hep hayallerimizdeki gibi kalsın...

Bu yorumu    
1
marconi , Kadın , 41 , İstanbul - 3.12.2007 01:08
Kızımız hep beni elimde kitapla gördü. Her zaman "eyvah kitaptan nefret edecek" diye korktum. Korktuğum başımıza gelmedi. O şimdi okulda, 4. ve 5. sınıflar içinde en çok kitap okuyan öğrenci ünvanına sahip. Yılda 95 kitap 18000 küsur sayfa okuyan. Okuma alışkanlığını kazandırmanın yolu, okudukça teşvik etmekten geçiyor. Satın alınmasını istediği şey kitapsa, sorgusuz sualsiz alınıyor. Kendi kütüphanesini oluşturmaya doğduğunda başladık, şu an sayamayacağım kadar çok kitabı var. Kitap okuma alışkanlığı, çocuğa kitap okumakla başlar.

Bu yorumu    
3
10ursuzolma , Kadın , 35 , Yurtdışı - 3.12.2007 00:42
Kızımda benzer şeyler yapıyordu. Öğretmeni okuması için kitap seçenekleri sunuyor, benim cimcime ise daha önce çizgi veya film şeklinde izlediklerini seçip eve geliyordu. Özet çıkarması gerekiyor. Konuyu biliyor, hiç okumadan özetleyip ödevi götürüyordu. Çok üzerinde durmadım. Ancak ben kendimi bildim bileli, her yerde kitap okurum. Toplu taşıma araçlarında, iş yerinde vakit bulduğumda, kuaförde neresi uygunsa. Kendime kitap aldığımda kızıma da alıp bir kenara bırakıyordum. Okuduğum kitaplardan beğendiğim kısımları ona anlatıyordum. Şimdi kitap okuma yarışına girdik 1 ayda ortalama 2 kitap okuyoruz. Kitap yetiştiemiyorum diyebilirim. Örnek olmak gerçektende çok önemli.

Bu yorumu    
7
boyali-kus , Kadın , 32 , Yurtdışı - 3.12.2007 00:35
"Binbir gece masalları"nı defalarca okudum. Hiç bir film bir çocuğun hayalgücüyle ve kafasındaki canlandırmayla boy ölçüşemez. Umarım kızınıza neler kaçırdığını anlatabilirsiniz.

Bu yorumu    
22
densizdevekulağı , Erkek , 31 , Şanlıurfa - 3.12.2007 00:18
Cin ali okusun, Cin Ali. Bak onun "çizgi" filmi yok.


anasayfa | itiraf edeyim | platoniKİM
detaylı arama | mobil
. . .itiraf.com Workbench’in tescilli markasıdır.

Sosyal Bilgi İletişim Teknolojileri A.Ş
Kılıç Ali Paşa Mahallesi, Meclis-i Mebusan Caddesi, Dursun Han. No:23 Kat:3
Salı Pazarı, Beyoğlu / İstanbul

© itiraf.com'da yer alan itiraflar izin alınmadan hiçbir mecrada yayınlanamaz.

Genel Kurallar    |   Bizimle çalışmak için: ik@workbenchteam.com

itiraf.com: Türkiye'nin en çok haber olan web sitesi