27 Nisan 2015 Pazartesi
Rumuz
Parola

441
drzhivago, Erkek, 41, Ankara
Hemşireler
7 yıl 4 ay 21 gün önce gönderdi

ne_desem_boş'un itirafına ve ona yapılan yorumlara cevap olarak yazmak istedim: 1) Yoğun bakım hemşireliği herkesin yapabileceği bir iş değildir. Hastaların durumu çok ağır olabilir ve ölüm diğer servislere göre çok daha fazla görülür. 2) Acı çeken ve ölen insanları gören kişilerin kendilerini korumak için, hayata küsüp bunalmamak için bazı savunma mekanizmaları geliştirmesi gerekir, bu bazen sert davranmak şeklinde olabilir (dozunu iyi ayarlamak zordur ve tecrübe ile kazanılan bir yetenektir, okulda öğrenmek mümkün değildir), çünkü normalden daha iyi davrandığınızda hasta size bağlanır, ve bu hastaya bir şey olursa ağır darbe alırsınız. Yani duyarsız insanlardır diyemeyiz. 3) Bir meslek gurubunu cinsel obje haline getiren yorumlar ve itiraflar, daha önce bahsettiğim ve dikkat çektiğim bir ülkenin kadınlarını cinsel obje haline getiren itiraf ve yorumlar kadar yanlıştır. 4) Hemşirelik ülkemizde eğitimine önem verilen bir meslek dalı olup giderek daha iyi hemşirelerimiz olacaktır. 5) Sağlık memurları da artık daha eğitimli olduğu için yakın gelecekte bu konu da çözüme ulaşacaktır. 6) Kimsenin çalışmak istemediği saatlerde ve kimsenin en yakınına bile yapmak istemeyeceği işleri yapan insanların emeklerine saygı göstermek gerekir. Eğer yanınızda boğazındaki hortumdan solunum yolu sekresyonları düzenli olarak temizlenmesi gereken bir hasta ile yaşayıp, kolostomi torbasını ve idrar sondasını değiştirmediyseniz, hemşire ve yardımcı sağlık çalışanları hakkında atıp tutmamalısınız.
 (13)

Bu yorumu    
5
birben33 , Kadın , 40 , Aydın - 18.1.2008 11:08
Şahsen doktor yada hemşirelerden beklediğim sadece ve sadece mesleki ilgileridir.Her meslekte olduğu gibi sağlık sektöründede mesleğinin yüzkarası kişilerde var,eli öpülesi kişilerde.

Bu yorumu    
6
drzhivago , Erkek , 41 , Ankara - 13.1.2008 20:54
Bir itiraf yayınlanır, uzun süre ilgilenilemeyen bir dosttan sitem dolu bir mesaj gelir, size kırılan bu kişiye ulaşamazsınız...Yanıldığını söyleyemez, kendinizi anlatamazsınız...Okusa bile bu satırları, affedermi, yeniden düşünür mü bilinmez.. Ama kırgınlık ve kızgınlık yoktur. Dost yine dosttur. Sevgilerimle..

Bu yorumu    
3
CILGINÖĞRETMEN , Kadın , 38 , İstanbul - 13.1.2008 12:51
USLANMAZYUMURCAK, hoşgelmişsiniz, yorumculuğunuz hayırlı olsun. Eski bir itirafçıyı aramızda görmek mutluluk verici.

Bu yorumu    
34
IMBACK! , Kadın , 36 , İzmir - 13.1.2008 09:30
Teşekkürler drzhivago. Hem babamın (nörolojide yatıyordu) hem de annemin rahatsızlığı esnasında (onkoloji servisinde idi) değerli hemşirelerle görev saatlerini ve isimlerini öğrenecek kadar uzun süre birlikte olduk. 1) Hemşireler işlerinde kesinlikle çok disiplinli ; en ufak ayrıntıyı kaçırmadan bütün detayları görevi devir alan arkadaşlarına aktarıyorlar. 2)Ülkemizde sağlık sektörü deyim yerindeyse "patladı".Artan eleman ihtiyacı eskiden bazı yerlerde kapanan Sağlık Meslek Liseleri'nin yeniden açılması gerekliliğini ortaya çıkardı. Açılsın. 3)Günümüzde Hemşire olabilmek için liselerde Fen bölümünü bitirmeli ve üniversite sınavlarında 5 yıllık Hemşirelik Yüksekokulu bölümlerinde okumaya hak kazanmalısınız.4) Hemşirelik kesinlikle kutsal bir meslektir,bunu görebilmek için hasta olmaya gerek yoktur, bir yakınınızı ziyarete gitmek kafidir. 5)İnsanlarla iletişim kurabilmek zor olmasa gerek.O yüzden "İyi davranış" görmek istiyorsak öncelikle kendimiz "İyi davranış" göstermeliyiz.

Bu yorumu    
-40
kimcadıbenmi , Kadın , 26 , Ankara - 13.1.2008 04:38
özür dileyerek sadece 6. madde ile ilgili yorum yazmak istiyorum, bu saydıklarınız hemşirelerin görevi değil mi zaten? yani bu işleri yapmak için para alıyorlar, hiç bir iş kolay değil ve herkesin aldığı parayı haketmesi gerektiğini düşünüyorum. bunun yolu da görevini en iyi şekilde yapmaktan geçer. haa iş çok mu zor geliyor, yapmayın efendim, bu ülkede işsiz o kadar çok insan var ki, eminim seve seve birileri, işini beğenmeyenlerin işini yapacaktır.

Bu yorumu    
-15
Peregrine , Erkek , 36 , İstanbul - 13.1.2008 03:17
"(...)giderek daha iyi hemşirelerimiz olacaktır." Umarım. Sınırlı da olsa deneyimim eski hemşirelerin gençlere göre çok daha iyi olduklarını gösteriyor. Bir yıl kadar önce hastanede serum takılacağı zaman genç, çıtı pıtı bir hemşire 4 defa deneyip damarımı bulamamış, bulduğunda da patlatmıştı. Sinirden ben patlamak üzereydim ki eşim eski hemşirelerden birini bulup getirdi. Sağolsun o da elimin üzerine patlattığı 3-4 tokat ile 15-20 saniye içinde olayı bitirmişti. :))

Bu yorumu    
18
miata , Erkek , 31 , Kocaeli - 13.1.2008 02:39
Benim yaşıtlarım ve benden daha büyüklerim çok iyi hatırlayacaktır, çocukluğumuzda veya gençliğimizde karikatür adı altında bazı dergilerde hemşireler süper mini ve derin göğüs dekolteleri ile resmedilmiştir. Bu sebepten dolayı bazı kişilerin kafasında bu kareler canlanıp bu meslek grubundaki yüce insanlara farklı gözle bakılması bir nevi bilinç altına istem dışı bu dergiler tarafından yerleştirilmiştir. Ama özünde insan kendi iradesiyle hareket edebilir ve unutulmamalıdır ki birgün yardıma muhtaç, bitmiş bir şekildeyken o insanların ellerinde can bulabiliriz!

Bu yorumu    
41
miaji , Kadın , 37 , Ankara - 13.1.2008 02:01
Alkışım boldur benim, kimini dürüstlüğünden, kimini yazacak cesaretinden, kimini manalı "Aferim sana!" derken, kimini bilgisinden alkışlarım... Bir itiraf bu kadar doğru, yerinde, saygılı, duyarlı, dürüst, açıklayıcı, objektif, duygusal ve aynı zamanda hayat tecrübesi ile (Hemşireleri dikkatle izleyerek demek istedim) yazılmış olabilir. Alkışım yağmur olsun...

Bu yorumu    
34
marconi , Kadın , 42 , İstanbul - 13.1.2008 01:29
Hemşire... Öncelikler kelime anlamına bir bakalım. Ne demektir? Kızkardeş. Yani? Cinsel bir obje olarak göremeyeceğimiz kadar "kanıyla, canıyla" bize yakın olan demektir. Diğeri? "İnsan" Evet, ben çok kez hastahane ortamı yaşamış biri olarak (ilki 9 yaşımda ve 4 ay tecritli, sonuncusu 6 ay önce acil'li), hemşirelerin yakınlığının, onların insanlığının ne demek olduğunu çok iyi bildiğimi sanıyorum. Çok ama çok zor bir meslek. İnsan yeri geldiğinde anasının, babasının pisliğine tahammül edemezken, hemşirelerimizin nelere tahmmül edebildiklerini dahi tahayyül edemeyenlere ne diyeceğimi bilemiyorum. Sizi tebrik ediyorum drzhivago.

Bu yorumu    
30
open-youreyes , Kadın , 30 , İstanbul - 13.1.2008 00:38
drzhivago, ellerinize sağlık..Zor koşullar ve ağır şartlar altında çalışan insanların hakkını savunabildiğiniz için,hemşireleri, sadece fantazi dünyalarının objeleriymiş gibi algılayan zihniyeti saymadığınız için,yakınında biri, sağlık sektöründe olmadan, ne anlatmak istediğimizi anlamayanlara anlatmaya çalıştıklarınız için..Kendi adıma teşekkür ederim.

Bu yorumu    
60
alçakgabari , Erkek , 58 , Ankara - 13.1.2008 00:35
İlk çocuğumun doğduğu zamanlarda 5 katlı 200 yataklı hastanede geceleyin tek hemşire nöbetçi olarak kalıyor, doğumdan acil ameliyata, kanser hastasından malzeme teminine kadar sabahlara kadar koşturuyordu. Nereden nereye geldiğimizi hatırlamakta yarar var. İnsan yükü ağırdır. Şu aralar sadece tanıdığımız olan bir büyüğümüzün (büyük olasılıkla kanser) hastaneye yatış işleri, çamaşırı, geceliği , ihtiyaçları için biz, hemşire arkadaşlar, sosyal hizmet uzmanları koştururken çocukları ortada gözükmüyor, cep telefonlarına bile ulaşılamıyor. Sanırım miras işlerini nasıl paylaşacaklar, onun derdindeler. Eminim ki o sorunlarını halledince bir şekilde ortaya çıkacaklar ve "böyle hastane mi olur?" ya da "böyle hemşirelik hizmeti mi olur?" veya " bu nasıl sağlık hizmeti?" diye nutuk atacaklar. Ben de orada onları bekliyor olacağım, söyleyeceklerim şimdiden hazır.

Bu yorumu    
-7
dangereux , Erkek , 33 , Ankara - 13.1.2008 00:22
Kesinlikle cinsel obje olamazlar, her ne kadar _eylem_'in oğlu kötü örnek olsa da. Hatta ben biliyom çok da soğuk olabiliyorlar.

Bu yorumu    
41
CILGINÖĞRETMEN , Kadın , 38 , İstanbul - 13.1.2008 00:15
Sayın drzhivago, haddime değil elbette sizi onaylamak fakat yoğun bakım hemşiresi arkadaşımın yaşadıklarını bildiğimden yazdıklarınızın hepsini tek tek alkışlıyorum.


anasayfa | itiraf edeyim | platoniKİM
detaylı arama | mobil
. . .itiraf.com Workbench’in tescilli markasıdır.

Sosyal Bilgi İletişim Teknolojileri A.Ş
Kılıç Ali Paşa Mahallesi, Meclis-i Mebusan Caddesi, Dursun Han. No:23 Kat:3
Salı Pazarı, Beyoğlu / İstanbul

© itiraf.com'da yer alan itiraflar izin alınmadan hiçbir mecrada yayınlanamaz.

Genel Kurallar    |   Bizimle çalışmak için: ik@workbenchteam.com

itiraf.com: Türkiye'nin en çok haber olan web sitesi