20 Nisan 2015 Pazartesi
Rumuz
Parola

413
miaji, Kadın, 37, Ankara
Sincan Çocuk Yuvası
7 yıl 2 ay 27 gün önce gönderdi

22 Şubat Sincan Çocuk Yuvası. Çocukların her şeyi var. Çok iyi, akıllı ve şefkatli bir Müdür Babaları, internet kafeye gitmesinler diye internet salonları, bakıcıları, ev gibi döşenmiş yaşam alanları, hobi bahçeleri, ev mutfağı şeklinde yemekhaneleri, terlikleri, iç çamaşırları, kıyafetleri, futbol sahaları, yatakları, kitaplıkları, haftasonları sosyal faaliyetleri, renkli renkli döşenmiş mobilyaları var. Allah için çalışanlar da son derece güler yüzlü ve yumuşak mizaçlılar. Her şey dört dörtlük diye düşünürken bir bakış yakalıyorsunuz. Yüzde yetmişi parçalanmış aile çocuklarından oluşan nüfusuyla orada büyüyen küçücük bir erkek çocuğun gözlerinde gördüğünüz hasetlik, imrenme, öfke, kıskançlık, şefkat ve ilginin olduğu bir tek bakış bu... Baktığı noktaya bakıyorum. Arkadaşımız, beraberinde gelen kucağındaki çocuğunun minicik kabanını çıkarıyor.
 (11)

Bu yorumu    
2
sevgisiz35 , Kadın , 33 , İzmir - 28.2.2008 16:47
yapılmak istenen amacından şaşmış..küçücük bir yüreği daha çok acıtmış..

Bu yorumu    
6
hhan , Erkek , 39 , İzmir - 28.2.2008 16:29
Çocuk Esirgeme Kurumu: http://www.shcek.gov.tr/

Bu yorumu    
2
marconi , Kadın , 42 , İstanbul - 28.2.2008 15:46
Yorum yazamayacak kadar tutuldum... Duygularımı dile getirmekte zorlanıyorum. Bu kadar iyi bir gözlemci mi olunur sevgili miaji? Üstelik de bir çocuğu... İçimde yarattığınız fırtınaları bilseydiniz...

Bu yorumu    
11
evlieşek , Erkek , 33 , İstanbul - 28.2.2008 14:57
Düşüncesiz bir davranış olmuş arkadaşınızınki.

Bu yorumu    
11
terazi78 , Kadın , 29 , Ankara - 28.2.2008 12:20
Oooooof of! Çok derin bir konu bu. Ben de gönüllü anneyim. Hatta başvurdum 5 sene içinde evlatlık bir çocuk alabileceğim ve şu an beklemedeyim. İlk gittiğim zamanlarda psikolojim çok bozulmuştu yapamayacağımı sandım ve uzun zaman olmasına rağmen hala da alışabilmiş değlim. Çünkü tüm çocuklara ilgi göstermeniz zaman ayımanız mümkün olmadığı için seçebildiğiniz bir kaç çocuğa ilgi gösterebiliyonuz. Bu da kendinizi suçlu hissetmenize yol açıyor. Haftasonları alıp dışarı çıkardığınızda eğer aksatırsanız o çocuğun kalbinde derin yaralar açabiliyorsunuz. Kendinizi sürekli buna göre ayarlamak zorundasınız. Bir süre sonra çocuk sizi annesi gibi görmeye başlıyor ki bu da sizin kalbinizde derin yaralar açabiliyor. Ama beni en çok etkileyen bebek grubundan bir çocukla ilgilenmek istediğimde bunun mümkün olmadığını çünkü bebeklerin anne sütünden mahrum olduğu için bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğu, bu yüzden de yanlarına kimseyi somadıklarıydı. Onlar hayata 1-0 geriden başlıyor ama aradaki açığı kapatmak bizim elimizde olan birşey. Türkiye'de evlatlık çocuk sadece çocuğu olmayan çiftler arasında talep gören bir durum olmasına rağmen aslında kurumun şartlarına uyan herkes(ama çok uzun süren ve prosedürü bol bir süreç) çocuk alabiliyor. Unutmayın onlar için üzülmeniz onlara bir fayda sağlamıyor. Onların sadece ve sadece şevkate ihtiyacı var. Sizden maddi bir beklentileri de yok. Bir sakız alıp gitseniz bile bunu dünyanın en güzel hediyesi olarak görüyorlar. Bir de bunun yaşlılar yurdu versiyonu var ki.... o konuyu hiç açmayalım. Son olarak hayır_tokum'un dediği gibi onların yerinde bizler de olabilirdik...

Bu yorumu    
11
empatici , Kadın , 32 , Adana - 28.2.2008 10:09
Detayı çok iyi yakalamışsınız ve yine nefis, duygu yüklü bi itiraf. Keşke tüm ülke çapındaki çocuklarımıza böyle imkanlar sunulabilse...:( Keşke hepsinin böyle rahat, temiz ve sevgi dolu insanlarla yaşayabildiklerini ve ilgilenenlerinin olduğunu görebilsek:(

Bu yorumu    
24
keklikEFEM , Kadın , 33 , İzmir - 28.2.2008 09:27
öyle bir yere giderken kendi çocuğunu keşke bir yere bıraksa idi..oraya gidiliş amacı oradaki çocuklarla ilgilenmek onlarla hoş vakit geçirip onları birazcık mutlu edebilmekse kendi çocuğunu götürmeyeceksin ki böyle olaylarda yaşanmasın..gerçekten çocuğa nispet yapar gibi olmuş.

Bu yorumu    
6
jny , Erkek , 23 , İstanbul - 28.2.2008 04:00
Çocuk yuvalarının çoğunda bu itirafta bahsi geçen imkânların yarısının bile olmadığını düşünürsek, o çocukları şanslı bile sayabiliriz. Hatta eminim o çocuklar sözde "aile" ortamında yaşayan birçok çocuktan daha şanslıdır... Yine de gördüğünüz gibi onca güzel imkan, sıcak bir aile ortamının yerini tutmuyor. Gerçekten "huzurlu" denilebilecek bir aile ortamında yetişen dünün ve bugünün çocuklarına tek bir şey söylemek istiyorum: Size sunulan bu güzelliğin kıymetini bilin.

Bu yorumu    
53
hayır_tokum , Erkek , 35 , Ankara - 28.2.2008 01:01
Güzel bir itiraf. Yalnız oraya gelen bazı tipler havalı oluyor. Bunlara çok dikkat ettim, mutlaka yanlarında biri yada birileri oluyor. Ve sürekli ilgilendikleri konu, ilgiyi üzerlerinde toplamak ve ''bakın ben ne kadar sosyal sorumlulukları olan biriyim'' havasını vermek. Eğer okuyanlar var ise, o tayfadan hiç gelmesinler bence. Çünkü çocuklar belli bir süre sonra alışıyorlar. Sürekli onların gelmesini bekliyorlar. Arkadaşlarının sevdikleri geldiğinde ise kendisiyle ilgilenen kişi yada kişiler gelmeyince küçücük dünyalarında bunalıma giriyorlar. Bu iş eller havaya modunda barlarına gidip lay lay lom yapmaya hiç benzemez. Geçen yıl lösemili bir çocuğu azarlayan sözde ziyaretçiyi az kalsın parçalayacaktım. Bu iş gönül ve yürek işidir. Size ait olmayan varlıkları sevmek, korumak, kollamak ihtiyaçlarına cevap vermek en insani değer yargısının zirvesidir. Giderken küçük hediyeler alıp onları kucağınıza oturtup sevmek, koklamak bence eşi benzeri olmayan yegane tek duygu. Çok değil hafta sonunuzun birkaç saatini oradaki yavrularımıza verelim. Şunu da belirtmekte ısrarlıyım. Oradakiler bizler de olabilirdik..

Bu yorumu    
25
birben33 , Kadın , 40 , Aydın - 28.2.2008 00:29
Of Allah'ım dünya çok adaletsiz yüreğim yanıyor fakat elden ne gelir ? ne kadar gelir?

Bu yorumu    
31
hhan , Erkek , 39 , İzmir - 28.2.2008 00:18
Gene yüreğe işleyen bir miaji kalsiği... O çocuklar hepimizin, onları ihmal etmememiz lazım (tabi bir iki hafta ziyartee gidip, sonra vazgeçecekseniz hiç gitmeyin. Çocuklar bağlanıyor. Zaten önce hafta içi ziyarete, belli bir dönemden sonra da hafta sonu gitmenize izin veriyorlar)


anasayfa | itiraf edeyim | platoniKİM
detaylı arama | mobil
. . .itiraf.com Workbench’in tescilli markasıdır.

Sosyal Bilgi İletişim Teknolojileri A.Ş
Kılıç Ali Paşa Mahallesi, Meclis-i Mebusan Caddesi, Dursun Han. No:23 Kat:3
Salı Pazarı, Beyoğlu / İstanbul

© itiraf.com'da yer alan itiraflar izin alınmadan hiçbir mecrada yayınlanamaz.

Genel Kurallar    |   Bizimle çalışmak için: ik@workbenchteam.com

itiraf.com: Türkiye'nin en çok haber olan web sitesi