26 Nisan 2015 Pazar
Rumuz
Parola

409
swarm, Erkek, 34, Adana
Taciz ve tecavüz
6 yıl 6 ay 24 gün önce gönderdi

Bir emniyet amirinden kadınlara taciz ve tecavüz hakkında öğütler: tacize uğradığınızda şikayet safhasında olayları anlatırken sadece fiziksel tacizi değil sözlü olanı da, size hakaret edildiğini de ayrıntılarıyla anlatın. TCK hakarete daha çok ceza verebilir. Tacizciye çok iyi bakın; size sorulduğunda çok net teşhis etmelisiniz yoksa beklemediğiniz sonuçlar çıkar. Tecavüz ve tecavüze yeltenme çok ağır suçlardır. Böyle bir talihsiz duruma maruz kalırsanız kesinlikle şikayet etmekten çekinmeyin, pek mümkün olmasa bile kimi durumda şahsı teşhis edecek kadar biraz da olsa bilgi elinizde olmalıdır ve en önemlisi asla kıyafetlerinizi yıkamayın, aile içi olaylarda en küçük bir çekimserlik göstermeyin, vakit geçirmeden şikayet edin. Etmeye çekiniyorsanız güvendiğiniz birine olayı mutlaka anlatın ve ondan yardım isteyin. Önerilen adli tabip kontrolünü mutlaka yaptırın, yapılmasını engellemeye kalkmayın, sizin için ileride çok faydalı olacak. Türkiye'de taciz ve tecavüz inanılmayacak boyutlardadır ve devam etmektedir. Tek çaresi yetkililere bildirmektir, eğer siz isterseniz isminiz gizli kalır, hiçkimsenin haberi siz istemediğiniz sürece olmaz. Unutmayın ki taciz ve tecavüzü tasvip edecek ya da geçiştirecek bir yetkili merci yoktur. Gerek emniyet personeli gerek adli personel şikayet edilmemesinden yakınmaktadır ve gereken cezaları yapanlar mutlaka alırlar ve almaya devam ederler, bilmem anlatabiliyor muyum.
 (17)

Bu yorumu    
18
coldwinter , Kadın , 43 , İngiltere - 4.11.2008 15:14
Butun yorumcu kadinlar oyle guzel yazmislarki hepsini sevgiyle selamliyorum.Taksimde kadinlari fiziksel taciz edenlere kabahat denerek 56 ytl ceza verilmesine ne diyorsunuz peki? Nasihat veren emniyet amiride ihtimal bir erkek; kendisi neden gozaltinda,iskencelerde taciz ve tecavuz konusunda da bilgi vermemis, merak ettim bak simdi.Taciz bir erkek sorunudur,erkek egemen sistemin sorunudur.Kadinlara; evleri isyerlerini sokaklari hak gormeyen erkekler (simdide internet ) kadinlari taciz eder,iktidar guc olarak tacizi kullanir.Taciz bir erkek siddetidir.Bu konuda feminist kadinlar meclise cok yasalar sunmuslardir ancak hayatin her alaninda oldugu gibi meclisteki karar mekanizmalarinda da erkekler oldugu icin bu yasalarin gecirilmesi zor olmustur.O nedenle taciz konusunda kadinlara buyuk gorev dusmektedir.Feministlerin yaptigi eylemliliklerden imza kampanyalarindan haberdar olmaliyiz.Kendimizi ne ile adlandirirsak adlandiralim kadinlarin hak savasinda birbirimize destek olmaliyiz.Dunya; erkek egemen sistemle mucadele etmek icin orgutlu bicimde biraraya geldigimizde duzelir ancak.Bunun yoluda; karar mekanizmalarinda daha fazla kadinlarin olmasiyla mumkundur.Baska turlu tacizin durmasi mumkun degildir.

Bu yorumu    
7
marconi , Kadın , 42 , İstanbul - 4.11.2008 11:18
Taciz ve tecavüzün tartışıldığı öğrenci konseyinde, avrupanın göbeğinde, avrupalı bir erkeğin ifadesini aynen iletiyorum (konuya şahidim) "Bir kadın bunun gibi giyinirse (gösterdiği şahıs yaşıtımız bir genç kız ve kısa şort ile askılı bluz var üzerinde) ne yalan söyleyeyim, istemese de zorla yapardım...!" - Türkiye'deki durumun avrupadan farklı olmasının tek iki nedeni var. Birincisi, toplumsal yargı... Toplum, kendi rızası olmasa da, bir erkekle beraber olan kişiyi (davul çalıp afişe edildiği için) sindiremiyor... Dolayısı ile kadın bundan çekindiği için susuyor. İkincisi, devletin eksikliği... Neticede kurumların başındakiler de bu toplumun birer ferdi ve elbette aynı "yargılara" sahipler... Bu durumda kadının yalnız kalması ve güvenebileceği hiçbir yerin olmaması, onu bu bahsedilenlerden alıkoyuyor... Maalesef, sevgili swarm, itirafınızda yazdıklarınızın da hiç bir hükmü olmuyor...

Bu yorumu    
23
asr , Kadın , 27 , İstanbul - 4.11.2008 09:46
Peki süreç ceza aşamasına geldiğinde kaybolan adli tıp raporları için de bir çareniz var mı? Mahkeme sürerken raporlar kayboldu bir daha muayene olun dendiğinde kendimize mi zarar vereceğiz 'darp izi' ispat edebilmek için? Üzerinde pantolon varken nasıl tecavüze uğradın diye mahkemelerde mağdur yüzümüzü daha çok aşağıladıklarında bir daha hangi güvenle insanların yüzüne bakabileceğiz? Herşeyi ispat edebiliyor olsak bile 'içeriden' müdahalelere karşı nasıl aciz olmayacağız? Adli Tıp Kurumunda yazık edilen insancıkların arasında yerimizi alırken hakkımızı nerede arayacağız? Bilmem anlatabiliyor muyum.....

Bu yorumu    
31
istimna , Erkek , 32 , İstanbul - 4.11.2008 08:26
Yüzüne tırmık atabilirsiniz. Tırnaklarınızdaki et parçaları DNA testi için güzel bir malzeme olur. Yerin dibine girse eninde sonunda bulurlar. Birde emin olmak için Saçından birşeyler yolmaya çalışın. Buda bi yöntemdir. Tüm bunlar için kimse sizi suçlayamaz.

Bu yorumu    
45
-yolcu- , Kadın , 30 , İstanbul - 4.11.2008 04:33
Tam bu itirafin ustune, 16 yasindaki bir kizin evlenmekten vazgectigi ni$anlisini eve cagirip kiza tecavuz etmesine izin veren, bu sekilde kizlarini evlenmek zorunda biraktiklarini dusunen ailenin haberini okumak cuk oturdu. Disardan gelen tehlikeleri savmada, sikayet etmede, hatta zanlilari linc etmede ustumuze yok ta, aile ici siddet ve taciz olaylari sanirim en buyuk sorun; e magdur nereye, kime siginicak? Ailesine mi, yoksa onu koruma altina almayip ailesine teslim eden emniyete mi?

Bu yorumu    
60
daayrı , Kadın , 30 , İstanbul - 4.11.2008 02:13
İtirafçıya iyi niyetinden ötürü teşekkür ederim ama, neden tacizden korunabilmek hatta taciz sonrası önlemlerini bilmek de kadının sorumluluğunda oluyor da, taciz yapmamak erkeklere öğretilmiyor. Mesela erkeklerin taciz yapmaması için kadınlara erkek çocuklarını yetiştirirken görevler düşüyorsa onları da yazabilirsiniz..(ciddiyim). Ama neden kadınlar herşeyi öğrenmek zorunda, erkeklerin fikriyle yazarsak, yabancılarla konuşmamak, herkesten sakınmak gerektiğini, elma şekeri almamak, o sakınılan göze çöp batarsa ne yapmak gerektiğini, erkeklerin şehvetinden korunmak için ellerini sıkmamak gerektiğini, başlarını örtmeleri gerektiğini, yanyana oturmamak gerektiğini. Of be bıktık sizden!!

Bu yorumu    
21
jny , Erkek , 23 , İstanbul - 4.11.2008 01:43
Türkiye'nin bir çok kesiminde, en gelişmiş şehirlerin bile hemen köşe başındaki kenar mahallesinde, bir "Öteki Türkiye" var. Öteki Türkiye'yi yönetenler son derece cahil ve hurafelerle donatılmış kişiler. Ellerinden Kur'an'ı, dillerinden Allah'ı, gönüllerinden Hz. Muhammed'i düşürmüyorlar ama ne hikmetse üçünün de gerek dolaylı, gerekse de direkt olarak "Yapmayın." dediği ne varsa yapıyorlar. İçki, kumar, dayak, kul hakkı, haram mal, zina, oğlancılık, uyuşturucu, ve diğer sakıncalı hareketler... Kimisini lider konumundaki sapık ruhlu insanlar bir şekilde kılıfına uydurup teşvik ediyor, kimisi gizli kapaklı yapılsa da aslında herkes tarafından biliniyor, sadece dile getirilmiyor. Sonuç: "...Türkiye'de taciz ve tecavüz inanılmayacak boyutlardadır ve devam etmektedir. ..." Öteki Türkiye toprakları ülkenin yüzölçümünün çok büyük bir bölümünü kapsıyor; herkesin gönlünce eğlendiği İstiklal Caddesi modern Türkiye'yi temsil ederken, hemen arka sokak Öteki Türkiye... Öteki Türkiye'de babalar kendi öz kızlarına tecavüz edebiliyorken ve bu durum herkesçe bilinmesine rağmen hiç bir şey yapılmıyorken, yanlışlıkla onların bölgesine girmiş bir genç kıza neler yapmazlar?.. Tüm bu çarpıklıklar, cehaletin ve bilinçli olarak yanlış yönlendirmelerin sonucu. Tüm ülke bilinçlendirilip eğitilse ve halkı çarpıklıklara yönlendiren liderlerin önü kesilse, şu anda bunları tartışmamıza hiç gerek kalmayacak. Ama maalesef, olaylar son noktaya ulaşana kadar hiç bir şey yapmıyoruz...

Bu yorumu    
49
hayır_tokum , Erkek , 35 , Ankara - 4.11.2008 01:33
Hatırlayanlar bilirler yıllar evvel Adana da imam nikahlı karısını kıskanan manyak yaratık, polislerin gözü önünde kadıncağızı delik deşik etmişti. Zavallı kadının davasına bir çok gönüllü bayan avukatın girmesine rağmen kadın aile baskısından şikayetini geri çekmişti. Haliyle kamu davasından ne kadar ceza aldı bilmiyorum ama kesin tahliye olmuştur. İnşallah erkeklikten ve insanlıktan nasibini almayan o cani sapık umarım artık kimsenin canını yakmaz ve kimseyi ÜZMEZ!!!

Bu yorumu    
27
pijamalıkedi , Kadın , 21 , İzmir - 4.11.2008 01:28
Bu ülkede tacize karşı caydırıcı cezalar konmadıkça, kadının o anda üzerinde etek(!) olması bile erkeği tahrik ettiği gerekçesiyle cezayı hafifletici bir sebep olarak sayıldıkça; maalesef tacizler de son bulmayacak. Tacizin bedeli taciz eden aşağılık yaratıklara değil tacize uğrayan kadınlara ödetildikçe ve o kadın bütün hayatı boyunca bu bedelin izini bir damga gibi ruhunda taşımak zorunda bırakıldıkça; maalesef kadınlar da susmaya devam edecek. Bu böyle devam ettikçe, maalesef böyle de gidecek!

Bu yorumu    
16
susediri , Erkek , 39 , Ankara - 4.11.2008 01:11
BÖLÜM I- Amir Bey mevzuattan bir hayli uzak kalmış anlaşılan. Zira; “TCK hakarete daha çok ceza verebilir.” Gibi bir varsayımla hareket etmekteler. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, yerini aldığı 765 sayılı Kanun’a göre, suçların adı ve tasnifi konusunda ciddi farklılıklar taşımaktadır. Ayrıntıya girmeden konunun bu yönüne temas etmek gerekirse; 5237 sayılı Kanun’da, ırza geçmek ve tasaddi yani yeltenme kavramlarına yer verilmediği gibi sarkıntılık ve söz atma kav¬ramlarına da yer verilmemiştir. 5237 sayılı Kanun’un 105’inci maddesi; “Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikâyeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına hükmolunur.” der ve burada kastedilen şey; cinsel tacizin, kişinin vücut dokunulmazlığının ihlali niteliği taşımayan cinsel davranışlarla gerçekleştirilebileceğidir ki anılan madde gerekçesinde bu husus, “Cinsel taciz, cinsel yönden, ahlak temizliğine aykırı olarak mağdurun rahatsız edilme¬sidir.” Şeklinde tanımlanmıştır. Yani, sosyal gerçeklerden ve feodal anlayışın hakim olduğu sosyal yapılardan olduğu gibi, mevzuattan da bi’haber amirimizin bahsettiği ve “..daha çok ceza verileceğini… tahminen belirttiği “sözlü taciz”in Yeni Türk Ceza Kanunu’ndaki yeri budur ve yukarıya aldığım madde hükmünden de anlaşılacağı gibi cezası, hürriyeti bağlayıcı ceza olarak üç aydan iki yıla kadar hapis cezası veya adlî para cezasıdır.

Bu yorumu    
16
susediri , Erkek , 39 , Ankara - 4.11.2008 01:11
BÖLÜM II- Amaaaa... Fiziksel taciz bambaşka bir hadisedir ve kanun koyucu, hiç kuşku yok ki bunu daha ağır bir yaptırmla düzenlemiştir. Konu, anılan Kanun ‘un 102’nci maddesinde düzenlenmiştir: “Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlâl eden kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” Bu, söz konusu suçun en hafif biçimi ve karşılığı olan cezai müeyyidedir. Maddenin devamında ise fiilin ağırlığına göre de cezalar artırılmış ve suçun nev’ine göre on yıldan, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına kadar cezalar faklı cezalar öngörülmüştür. Yani cezalar varsayımlara göre değil, kanunda yazılan ve suça uyan cezanın tatbiki suretiyle verilmektedir ve hiç kuşku yok ki fiil sözden daha ağır bir suç olduğundan, cezası da niteliğine göre çok daha fazladır. Ama yine de, her türden sorunla mücadele etmek ve özellikle, bu tür sorunlarla karşılaşan kişileri cesaretlendirerek, kanuni haklarını kullanmaya teşvik amacı güden böylesi çağrılara, eksikleri ve yanlışları da olsa, katkıda bulunarak desteklemek en doğru şey olsa gerek.

Bu yorumu    
81
tiredharmonie , Kadın , 33 , İstanbul - 4.11.2008 01:02
Sayın itirafçı,acaba siz hangi ülke hakkında bunları yazdınız?Zira Türkiye'de olaylar sizin zannettiğiniz gibi işlemez.Burası koyuna tecavüz eden adamın "valla gel der gibi bakıyordu" diyerek kendini savunduğu ve ceza almadığı bir ülke.Hele ki kadınlara tecavüz etmek hiç suç sayılmaz.Ne de olsa dişi köpek kuyruk sallamazsa erkek köpek peşinden gitmez,tecavüze uğrayan kadın da kesin bunu hak edecek bişey yapmıştır.Babası ya da abisi tarafından tecavüze uğrayan kızlar öldürülme korkusuyla susmaktalar.Abisinin tecavüzü sonucu hamile kalan kız bebeği aldırdığı için hakkında dava açılır.Hastanede koma halinde hasta yatarken tecavüze uğrayan bayanın hayatı kayar,sanki suçu varmış gibi kocası kendisini boşar üstelik çocuğu elinden alır ve bir daha kadıncağıza göstermez.Kadın işinden de kovulur ve girdiği işyerinde kim olduğu anlaşılınca sürekli işten kovulur.Türkiye'de tacavüze uğramak çok büyük bir suçtur.Üzmez beyinli yaratıklar o yüzden 6 aylık kız bebelerine çarşaf giydirirler ki bebecik 6 aylık da olsa erkek nefsini uyandırmasın.Türkiye'de tecavüze uğradınızı dile getirdiniz mi artık "o yolun yolcusu" olmuşsunuz gözüyle bakarlar.Ne iş ne de eş bulabilirsiniz.Tecavüze uğramanın üzerinize yüklediği travmadan çok daha ağır bir travmadır tecavüze uğradığını dile getirmek.Ya da tüm travmayı içinizde bir yerlere gömüp susarsınız,bir gün içinize hapsettiğiniz kabusun geri geleceğinden korka korka yaşamaya devam etmeye çalışırsınız...Siz Türkiye'de tecavüze uğrayan bir kadın olmadığınıza göre konuşmalarınız sadece havada asılı kalır,ettiğiniz lafların ağırlığının farkında bile olmazsınız...

Bu yorumu    
11
CILGINÖĞRETMEN , Kadın , 38 , İstanbul - 4.11.2008 00:31
Bu duruma bilişim suçları yani netten taciz ve hakaret de dahildir sanırım..

Bu yorumu    
75
cananadolu , Erkek , 25 , İstanbul - 4.11.2008 00:27
Taciz ve tecavüze uğrayan kadınlar; korkmayın, şikayet edin. O tacizciler siz hiç ÜZMEZler. Onlar üzse bile Adli Tıp'ta birileri ÜZMEZ. Mutlaka bir çözüm yolu bulunur.

Bu yorumu    
131
Şagopa , Erkek , 27 , Eskişehir - 4.11.2008 00:26
Böyle sapıkları hadım etsinler diyorum, cezalar yetersiz diyorum, başka da birşey demiyorum!!!

Bu yorumu    
76
medyume , Kadın , 45 , İstanbul - 4.11.2008 00:22
Ve taciz-tecavüz yaşının da 14'e çekilmesinin ardından söylenecek pek bir şey kalmıyor...

Bu yorumu    
220
emelim100 , Kadın , 33 , Antalya - 4.11.2008 00:14
Siz çok güzel anlattınız da ; babasının cinsel tacizine maruz kaldığını polise bildiren 16 yaşında ki çocuğun, koruma altına alınmayıp, yeniden evine gönderilmesini, sonra, şikayet etti diye, önce babası, sonra abileri tarafından dövülmesini, sonra bununla yetinmeyip, o 16 yaşındaki çocuğun, boğazı kesilmek suretiyle öldürülmesini, bu durumda devletin mi, babanın mı, polisin mi daha fazla suçlu olduğunu, iki gündür düşünüyorum ; şahsen anlayamadım..


anasayfa | itiraf edeyim | platoniKİM
detaylı arama | mobil
. . .itiraf.com Workbench’in tescilli markasıdır.

Sosyal Bilgi İletişim Teknolojileri A.Ş
Kılıç Ali Paşa Mahallesi, Meclis-i Mebusan Caddesi, Dursun Han. No:23 Kat:3
Salı Pazarı, Beyoğlu / İstanbul

© itiraf.com'da yer alan itiraflar izin alınmadan hiçbir mecrada yayınlanamaz.

Genel Kurallar    |   Bizimle çalışmak için: ik@workbenchteam.com

itiraf.com: Türkiye'nin en çok haber olan web sitesi