Afganistan Gezi Notları

Afganistan denilince akla önce savaş ve gözyaşı geliyor. Ülkeye girer girmez korku ve hüzün hissediliyor. Hala üstlerinden atamadıkları kesin. Ülkeye girdiğinizde trafik ışığı olmadığı için, İstanbul trafiğine şükredebilirsiniz. Mutfakları genel olarak et ağırlıklı ve ve çatal, kaşık yerine Afgan ekmeğini kullanıyorlar. Geri kalmışlığın fazlasıyla hüküm sürdüğü ülkeyi ziyaret ederken dikkatli olun. Neden mi? Nedenini size Dimitros anlatsın…

 

1) Türkiye’den Afganistan’a sadece Ariana Afghan Air şirketinin uçağı ile Salı ve Cuma günleri gidilebiliyor. İstanbul-Kabil seferini yapan kiralık uçağın personeli Türklerden oluşuyor.

2) Kabil havaalanı şehrin içinde ve sıkı bir güvenlik olmadığını gözlüyorsunuz.

3) Havaalanında şehir merkezine giden yollar asfalt. Fakat o yollara asfalt demeye şahit lazım. Sadece protokol yolu denilen ve bakanlıklar ile konsolosluklara kadar uzanan yollar kaliteli asfaltla kaplı.

4) Şehrin havası kapalı ve genel olarak tozlu. Gözle görülemeyen bu katmanı bir tek yıkanırken fark edebiliyorsunuz. Saçlarınızdan resmen çamur akıyor.

5) Her büyük kavşakta omuzlarında kalaşnikof tüfekle dolaşan güvenlik görevlileri görmeniz kaçınılmaz.

6) Kabil şehir merkezinde trafik ışığı yok. Olanlar da çalışmıyor! Trafik tam bir karmaşa, ama şoförler çok sakin.

7) Yolu iyi bilmeyenler için gece araba kullanmak çok riskli ve tehlikeli. Çünkü iki şerit olan yollar beton taşlarla ayrılmış durumda. Yine yol boyunca hem hava şartları hem de beklenmeyen bir Taliban denetimi hayatınızı değiştirebilir.

8) Yollarda gördüğümüz Toyota marka araçların çokluğunu görünce sanırsınız ki dünyanın bütün Toyotaları burada toplanmış. Bunun sebebi yedek parçasının kolay bulunabilmesi diyebiliriz.

9) Başkent Kabil’in bir çok bölgesine günde sadece 2 saat elektrik veriliyor. Maddi durumu iyi olanların evinde jeneratör, orta hallilerde akü, fakirlerin evlerinde ise tüp kullanılıyor.

10) Ülkede ciddi bir su sıkıntısı var. İnsanlar kuyulardan tulumba ile su çekiyorlar.

11) Kadınlar yanlarında erkek olmadan da dışarıya çıkabiliyorlar. Burka giyinen kadınların çoğunlukta olmasına rağmen burka giymeden de sokağa çıkan kadın görmeniz mümkün.

12) Hangi çocuğun yüzüne baksanız acı bir tebessüm! Bütün çocuklar çok güzel ve duruşları çok karizma. Gözleri genel olarak yeşil, ela ya da mavi. Oradaki hayat şartları çocukları adeta büyütüp de küçültmüş. En küçük çocuk hayata sakin ve ağırbaşlı yaklaşıyor. Olgun tavırları herkesi şaşırtıyor.

13) Sokakta savaş nedeniyle çeşitli uzuvlarını kaybetmiş birçok insana rastlayabilirsiniz.

14) Konuştuğunuz herhangi birine Türk olduğunuzu söylemeniz durumunda direkt avantajlı konuma geliyorsunuz. Çünkü Afgan halkı Türkleri seviyor.

15) İnsanlar arka mahallelerde 1,5m yükseklikte ve sadece 4 metrekare genişliğindeki evlerde su ve elektrikten mahrum olarak yaşıyor.

16) Hangi binaya baksanız mutlaka duvarlarında mermi izlerini görürsünüz. Bir kısmı Sovyetler’den, bir kısmı Taliban’dan, bir kısmı da ABD ve iç savaştan kalma.

17) Afganistan mutfağı genel olarak güzel. Tabii bu biraz da yemekleri nerede yediğinize de bağlı. Baharat kullanmakla birlikte bir Hintli ya da Pakistanlı kadar abartmıyorlar olayı. Oralara gidip de Özbek pilavı yemeden olmaz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.