Ah şu narsist insanlar…

Sürekli kendini öven ama sizi yerden yere vurup eleştiren, kendini mükemmel, zeki, muazzam güzellikte/yakışıklılıkta gören, sürekli sizi aşağılayan/ezen, hiçbir yaptığınıza saygı duymayan ama sürekli saygı bekleyen bir sevgili düşünün…
Şimdi onu ikiyle çarpın…
Hayatta hepimiz en az bir kez de olsa kendisiyle aşk yaşayan, megaloman bir insan tanımışızdır… Hani şu ne durumda olursa olsun sürekli ilgi bekleyen, her fırsatta kendini öven, başkalarının hak ve özgürlüklerine saygı duymayan, mükemmeli yakalamayı ana amaç edinmiş, doyumsuz, eleştiriye kapalı, empatiden yoksun insanlar…
Peki narsist sandıklarımız özgüveni yüksek insanlar mı ya da özgüveni yüksek insanların hepsi narsist mi?
Hadi gelin narsisizmi anlayabilmek için öncelikle biraz gerilere gidelim.
Mitolojiye göre Ekho; kendisine aşık olanları umursamayan, kimseye pas vermeyen dünyalar güzeli bir peri kızıdır. Ekho bir gün ormanda yakışıklı mı yakışıklı bir avcıya rastlar ve ilk görüşte aşık olur. Bu yakışıklı avcının ismi Narkissos’tur. Narkissos, peri kızının aşkına karşılık vermeyerek yanından uzaklaşır. Bu duruma çok üzülen Ekho yaşadığı aşk acısı sonucu günden güne eriyerek ölür. Olimpos dağında bulunan tanrılar Narkissos’a çok sinirlenir ve onu cezalandırırlar.
Narkissos yine bir gün avlanmak için ormandayken çok yorulur ve nehirden su içmek için yaklaşır. Su içmek için yaklaştığı nehirde kendi yansımasını görür ve daha önce görmediği bu güzellik karşısında adeta büyülenerek kendine aşık olur ve bir daha o nehir kıyısından hiç ayrılamaz. Gün gelir bu aşka daha fazla dayanamaz ve suyun üzerinde yansıyan kendi aksine sarılmak isterken suya düşer ve boğularak ölür.
Sözlük anlamıyla özseverlik olan narsisizm, kişinin kendini aşırı sevmesi ve olduğundan büyük, olduğundan yüce görmesidir. Aslında burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta şu, kişi narsist ya da narsistik kişilik bozukluğuna mı sahip yoksa özgüveni yüksek biri mi? Bunun ayrımını yapmak sanıldığı kadar zor değil…
Narsist insanlar, kendilerini tüm insanlardan farklı, özel, yüce, mükemmel, akıllı, güçlü ve erişilmez görürler. Empati kuramazlar. Başkalarının duygusuna acı çekmesine asla tahammül edemez. Çünkü acı çekiyorsanız bu kesin sizin suçunuzdur hata yapmasaydınız!
Ortada bir hata varsa, asla ve asla o hatanın suçlusu narsist kişi olamaz eğer bir hata varsa onun suçlusu kesinlikle sizsinizdir. Eğer narsist birini eleştiriyorsanız hiç boşuna kendinizi yormayın.
Eleştiri mi! Bu kesinlikle kabul edilemez.
Narsistlerin aslında tüm bu davranışlarının altında, aynanın öteki yüzünde başka gerçekler var…
Derinlerde çoook derinlerde, bilinç altında hissettiği ve üstesinden gelemediği “aşağılık kompleksi”nin esiri olan narsist kişi; sürekli onu yenmenin bir yolunu ararken çözüm yolu olarak kendini “yüceltme”yi bulmuştur.
Yüceltme, kişinin doyurulmamış duygularını toplumca beğenilebilecek bir özellikle açığa çıkarmayı (sanat, spor, resim…) sağlayan ve kişinin çıkardığı özellikle toplumdan beğeni almasını sağlayarak doyuma ulaşamasını amaçlayan bir savunma mekanizmasıdır.
Hayat boyu mükemmeli yakalamaya çalışır, “en” olmak için elinden gelen tüm çabayı ortaya koyar. Yorulur, ama asla pes etmez çünkü onlar bunun farkına bile varamaz. Kendini değerli ve önemli hissetmek için etraftaki insanların tabir-i caizse üstüne basa basa ilerlemeye çalışır. Kimseye ihtiyacı yokmuş gibi, hayatta tek başına da var olabilirmiş gibi takılırlar. Eksikliklerinin farkında bile değillerdir.
Kısaca…
Profil olarak bakıldığında soğuk, duyarsız, ilgisiz, agresyonu yüksek, etrafa ilgili ama çocuğuna ilgisiz annelerin çocukları olan narsist bireyler, çocukluklarından gelen doyurulmamış ilgi sevgi ihtiyaçlarını kapatmaya çalışırlar. Başkalarının üstüne basarak kendi benliklerini inşaa etmeye çalışırlar.
Eee tabii haliyle bunu bir kusur olarak görmedikleri için hiç bir zaman danışmanlık almak için psikoloğa başvurmaz, başvursalar bile narsistlikleri değil, çok başka sebeplerle (genellikle bu ilişki problemleri ya da yaşadıkları depresyon olabilir) başvururlar.
Sizde çevrenizdeki bu özelliklere sahip kişileri düşünmeye başladınız değil mi?
Uzman Psikolog
Dilek Çelebi Çelik
Konuyla ilgili itiraf mı okumak istediniz? İşte en narsist itiraflarımızdan biri:

Narsist mi?

Her vitrinin yanından geçerken kendi yansımasına bakıp “Sen beni hak etmek için hayatta çok iyi şeyler yapmış olmalısın” diyen bir adamla senelerce çıktım. Şimdi o mu öküz ben mi?

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.