Zeka küplerinden size itiraflar yaptık!

Türk’ün kıvrak zekasına, her sorunun altından başarıyla kalmasına, bazen konuyu anlamasa da üstü kapalı cevaplarla yine de sohbete ortak olmasına hepimiz şahidiz. Minicikken kıvılcımlanan zekamızın büyüdükçe geliştiğine, bazen isyanla bazen de tokat gibi çarpan imalı bir cevaba dönüştüğüne dair yine de kanıt isteyenlere cevap verelim dedik ve itiraflarımızı sıraladık.

1.Ticari zeka

Van’ın en işlek caddesinde yürüyorum. Elleri arkasında küçük bir çocuk bana doğru yaklaşıyor. “Abi ateşin var mı?” Eğitimli bir yetişkin gibi davranıp bu küçük bedeni sigaradan uzak tutabilmek adına; “Hayır, yok!” diyorum. Arkasında tuttuğu ellerini ortaya çıkaran o küçük bedendeki kocaman akıldan cevap geliyor; “Abi üç çakmak bir milyon!”

13.1

2.Zeka yumağı

Sosyal Bilgiler 4. sınıf sınavında, “Savaşa gidip, savaştan sağ dönen askere ……. denir.” sorusuna, “Hoşgeldin” yazan benim canım öğrencimdir.

13.2

3.Zeka ürünü

Boğaziçi mezunu olmasıyla gurur duyan kocam ben hamileyken bir akşam yemeğinde; “Bugün bir yazı okudum. İyi mi, kötü mü bilemedim” dedi. “Neymiş?” diye sordum merakla. “Aşkım bebekler zekalarını annelerinden alıyormuş; sakın yanlış anlama keşke ortak alsaymış” dedi. “Amannn canım üzüldüğün şeye bak, annen seni doğurabildiyse ben de bir Einstein doğururum herhalde” dedim mi? Dedim. Mesaj alındı mı? Sanırım diploması anlamasına yetti…

13.3

4.Dövme

Laf olsun diye “Anneanne bileğime dövme yaptıracağım, ne yaptırayım?” dersen; “Fatiha suresini yazdır, takılınca oradan bakar bakar okursun” der elbette o yılların eskitemediği zeka sahibi, elleri öpülesice zat!
13.7

5.Bulgurluk zeka

5 yaşındaki kızının bilmişliğinden sıkılan arkadaşımın feryadıdır:”Keşke hamileyken balık yemeyip vitamin kullanmasaydım. Annem gibi bulgur yeseydim. Şimdi bu bulgurluk zekamla nasıl uğraşırım bu çocukla?”

13.4

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.