Algıda seçici itirafçılarımız

Hepimizde vardır işine geldiği gibi anlama durumu. Bazımız konuyu kıyısından köşesinden anlarken, bazımız müdahil dahi olamıyordur. Ya da algıda seçici olup sadece kendisini ilgilendiren kısmına açıyordur antenlerini. Bakalım itirafçılarımız konunun tam olarak neresinde?

Algıda seçicilik

Şu sakız reklamında, arkasına gurubu almış,ağzında gül dalıyla gelen boğaya karşı ilgim, tamamen hayvanseverliğimdendir. Hayatıma hep öküzlerle karşılaşmış olmamla hiç ilgisi yoktur. Arz ederim…

algi1Algıda seçicilik

Bir ara karımın izlediği dizideki büyük, her yerinde ışık yanan lüks villaya gözüm takılıyor ve “Bu eve ne elektrik faturası gelir” diyorum. Karımdan seçiciliği ortaya koyan cevap geliyor; “Bırak elektrik faturasını, bu evde yapılan bayram temizliği kaç gün sürer…”

algi2Algıda seçicilik

Motordan ses geldiğini söyledim, arabadan indi, “Gaza bas.” dedi, bastım ve gittim. Oysa “Gaz ver.” demek istemiş! Sadece Adana’nın yolları taştan değil, magmanın yolları da taştan. Gittim, oradan biliyorum.

 algi3Algıda seçicilik

Hayvan otlatırken ölmüş” açıklamasını “Heyecan atlatırken ölmüş” olarak “bulgu” kısmına yazan bir arkadaşım var. Yani doktor yazısı okunmaz derler ama okuyabilen her insan da bu benzetmeyi yapamaz sanırım.

 algi4Algıda seçicilik

Çizdiğim figürde ne görüyorsun?” dediğim yengem “Güzel bir kız” dedi. “Yenge, onu biliyorum, detaya in.” dedim; “Uzun saçlı.” dedi. Kızarak “Yenge, algıda seçici ol!” dedim. “Ağrı mı seçeyim?” dedi. Off yenge of, git bakma resmime ya…

 algi5

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.