Bağımlılıklardan Kurtulmak

Bundan üç sene önce sigarayı bırakmaya karar vermiştim. Tam 10 yıllık saçma bir bağımlılığım vardı, çocuk yaşlarda başladım diyebilirim. Üzerine sorumsuz aile de eklenince, yıllarca Carrie Bradshaw gibi ortalıkta dolaştım durdum. Çocukken çok keyifli bir görüntü gibi geliyordu. Kendimi büyük hissediyordum diyemeyeceğim ama Kurt Cobain’in görümcesi gibi hissediyordum. Serbest stilimi ortaya atmış, aşırı asi bir görüntüyle adeta bütün dünyaya kafa tutmuştum. Sonra büyüdüm ve kafamı herhangi bir şeye tutamadığımı anladım.

Sigarayı ilk bıraktığım yıl, hayatımın en kabus dolu yılı oldu. İtiraf edeyim, kendi irademle bırakmadım! Şu malum sigara bıraktırma ilaçlarından kullandım. Sanırım ilaçlar aşırı kimyasal yüklü olduklarından, beynimin devrelerini kısa bir süreliğine yakmış olabilirim. Bir gece rüyamda Demet Akalın’ın düğününe gittiğimi bile görmüştüm. Çeyrek altın takacağım diye utanç içerisinde düğünden kaçmaya çalışıyordum hatta…

İlk bıraktığım sene gece 3’te uykumdan uyanıp, dolaptaki makarnayı bitirip, sabaha karşı 5 gibi yeniden uyanıp, dolapta yemek yoksa büfeden bir dilli kaşarlı, bir de goralı sipariş edip mideme indirdiğimi ve huzur içerisinde karabasanların gelmesini beklediğimi hatırlıyorum. Her zaman 52 kilo kızcağız olan ben, sana oldum mu bir patates, babamın Facebook albümünde hala o patates fotoğrafım var. ‘Canım Kızım’ yazmış… Kısaca görücü usulü evlenmem asla mümkün olmayacak. Ayrıca sevgililerimin eski sevgilileri ailemin profilini stalklasa, bana bakıp, “Ayyyy adam resmen benden sonra ayı sevdiğine karar vermiş” diyecek.

Asla kilo veremeyeceğimi düşünüyordum, 36 beden şortlarım artık koluma falan geçebiliyordu ancak. Üstelik sigarayı, ‘köpeğim beni sevmiyor, yanımda yatmak istemiyor, ayrıca gelecekte anne olursam, sigara içemeyen bir anne olayım’ romantizmiyle bırakmıştım.

Umudunuzu kaybetmeyin!

Valla öyle deli sporlar yapmadım, salak salak yürüdüm, koştum, pilates yaptım ama bir an geldi ve artık yemek yemek beni mutlu etmemeye başladı. Sonra eski kiloma geri döndüm, hatta eski kilomun bile altında seyreden bir rakama sahibim. Motivasyonunuzu asla kaybetmeyin! Hayatınızdan bir bağımlılığınızı çıkardığınız zaman kendinizi daha hafif hissetmiş olacaksınız.

Gel gelelim yarışmaya… Benim kaç sene önce sigarayı bıraktığımı doğru tahmin edenlerden bir kişi Sosyopix‘ten hediye çeki kazanacak. Hoşçakal sigara, merhaba güzel fotoğraflar 🙂

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

10 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.