Baltık Ülkeleri Gezi Notları

 

Oradan oraya biraz yorucu bir yolculuk olacak ama bir de Baltık turu attırmak istedik sizlere. Estonya, Letonya, Litvanya! 3’ünü gezerken birbirinden eşsiz doğa manzaralarıyla karşılaşacağınız ve yeşile doyacağınız aşikar. Kadın şoför görmeye ve onların nezaketine o kadar alışacaksınız ki ülkemize döndüğünüzde aksine alışmakta güçlük çekeceksiniz. Şimdilik biz burda noktayı koyup topu epos41’e atıyoruz onun izlenimlerine bolca ihtiyacınız olacak.

 

1) Tam anlamıyla yeşile doyduk. Yollar hariç hiç toprak göremedik, her yer orman veya ekili arazi.

2) Litvanya’nın başkenti Vilnus‘tan, Estonya’nın başkenti Tallin‘e kadar 600 km boyunca tek bir tepe dahi görmedik. Çok sayıda göl ve akarsu mevcut.

3) Sarışına doyduk. Kızların yüzde 90’ı sarışın, renkli gözlü, uzun boylu ve çok güzel. Ayrıca kilolu kadın sayısı çok az. En güzelleri Litvanyalılar.

4) Haziran ayı o bölgede, bizdeki Nevruz gibi bir çeşit gün dönümü bayramı. O nedenle çeşitli festivallerle kutlanıyor. Riga’daki Goduva nehri kıyısında on binlerce insan, gece sabahlara kadar içti, dans etti eğlendi ve tek bir kavga, huzursuzluk görmedim.

5) Şehirlerin eski şehir denilen bölümlerini çok güzel korumuşlar ama özellikle Tallin muhteşem. Şehirleri inanılmaz yeşil, her yer parklarla dolu.

6) Şehir içi ulaşımda elektrikli troleybus denilen araçlar kullanılıyor. Bunları kullanan şoförlerin büyük kısmı da kadın.

7) Hava sıcaklığı 15-20 derece arasında ve yağış bol. Bu yüzden bence Ağustos ayı, bu ülkeleri gezmek için daha uygun.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.