Bayram şekeri itiraflar

 

Eskiden bayram sabahını elbiselerimizi başucumuza koyarak beklerdik. Tutulan oruçlardan sonra dünyanın en lezzetli kahvaltısı yapılırdı. Annemizin, babamızın elini öptükten sonra gözümüzü bürüyen harçlık hırsıyla kendimizi komşu komşu gezerken bulurduk. Şeker yemekten karnımız ağrırdı ama yine de hırsla, azimle yemeye devam ederdik. Çocukluğumuzun en güzel yanıydı bayramlar. Büyüdükçe az biraz anlam kaymasına uğrayıp kafamızda tatille özdeşleşse de, içimizde hala bir kıpırtı yarattığı kesin. O yüzdendir ki içinizdeki çocuğa dokunan şeker tadında bayramlarınız olsun. Huzurlu, mutlu bayramlar!

Bayram

Yol üstünde olduğu için önce bizim eve bayramlaşmaya gelen akrabalarımıza annemin teşekkürü; ”Öncelikle beni tercih ettiğiniz için teşekkür ederim.” Otobüs şirketi ya kendisi, canım annem…

 36.1Bayram

Sırf onunla tatile gitmedim diye bayramda tüm akrabalarını eve davet edip beni pişman etmek isteyen kocacığım, aslında hasta değildim ama yemeği her gün dışarıda yeyip üstüne de kendime baktırmak, evi temizletip çocuğa baktırmak çok zevkliydi. Kurban bayramında yine beklerim akrabalarını…

36.2Bayram

Bayramda annemler de kavimler göçü yaşandı. Bir kavim kalktı öteki kavim oturdu Allah sizi inandırsın.

36.3Bayramın tadı

Bayramdan bir hafta önce arkadaşlarla toplanmış bayramların artık anlamsız, bayramda yapılan aile ziyaretlerinin çok sıkıcı ve gereksiz olduğundan bahsediyoruz. Hepimiz bayramların sadece tatil olduğu için güzel olduğu konusunda hemfikiriz. Bu konuşmanın üstünden 3 gün geçtikten sonra domuz gribine yakalanıyorum. Dolayısıyla evden çıkamıyorum, odama kimseyi sokamıyorum, yemeklerimi tek başıma yemek zorunda kalıyorum, bayramda kimseyle görüşemiyorum, kimseyle bayramlaşamıyorum… Ve anlıyorum ki bayram sabahı erkenden kalkmak, anne-babanın elini öpmek, yaşın kaç olursa olsun en güzel kıyafetlerini giymek, önce aile büyüklerini ziyaret etmek, sonrasında da evde misafir beklemek sıkıcı gibi görünse de, yapmadığımızda eksikliğini hissettiğimiz bir alışkanlıkmış. Bayramların gerçekten bir tadı varmış ve bu tat bayramlaşmakta saklıymış.

 36.4Bayram mesajı

Bayramın birinci günü aramın biraz bozuk olduğu hatun kişilikten tüm rehbere gönderilmiş izlenimi verilmeye çalışılmış bir bayram mesajı geliyor telefonuma. “Küskünlerin barıştığı, sevenlerin bir araya geldiği, rahmet ve bereket dolu bir bayram geçirmeniz dileğiyle. Bayramınız kutlu olsun. (İstanbul’da mısın?)” 

 36.5

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.