Ben küçükken-27

 

Şimdi düşününce, bizi pek boş bırakmaya gelmiyormuş anlaşılan!

Teyzemlere gitmeeeeem!

Küçükken, Taş Devri en sevdiğim çizgi filmdi. Farklı şehirde oturan teyzemleri ziyarete gittiğimiz bir gün, televizyonda Taş Devri yerine futbol maçı görünce çocuk aklımla Taş Devri’nin sadece bizim yaşadığımız şehirde olduğu kanısına varmıştım. Bu nedenle sonraki zamanlarda teyzemlere gitmeyi hiç istemedim.

3.1Baba olunca anlarsın

Küçükken pirzoladan bıktığım zamanı da hatırlıyorum, muzun tadını unuttuğum zamanı da. Okula gittiğimde harçlığım yokken bile babamın “Paran var mı?” sorusuna hep “Var” derdim. O da boynunu büker otururdu. Bir anda varlıktan yokluğa düşmüştük. Şimdi benim de çocuklarım var ve onların bu duruma düşmemesi için elimden geleni yapıyorum. Babamın o zamanlarda ne kadar zorluk çektiğini şimdi daha iyi anlıyorum.

 3.2Pirinç tanesi

Küçükken babaannem tabağımda pilavımı bitireyim diye “Bak bitirmezsen pirinçler kadar çok çocuğun olur.” der, beni korkutmaya çalışırdı. Ben de her seferinde tabağımda hep 1 tane pirinç tanesi bırakır, bir çocuğum olsun isterdim. Şimdi gerçekten dünya harikası bir adet pirinç tanem, bir çocuğum var.

3.3.3Abece

Küçükken geçirdiği bir kaza nedeniyle anlama güçlüğü çeken bir büyük teyzem var. İnat edip ona okuma yazmayı öğretmeye çalışan babam, a harfi için yaklaşık bir ay uğraştı. Tabi inadı “Aferin teyze, şimdi B de” dediğinde “BA!” cevabını alana kadar sürdü. Ben söylemiştim a harfinin üzerinde çok durduğunu.

 3.4Annenin kaderi kıza miras

Küçüktüm. Annem ağlayınca ben de ağlardım. İçimden benim çocuklarımın böyle olmayacağına, bizim yaşadıklarımızı yaşamayacaklarına, buna engel olmak için her şeyi yapacağıma dair kendime sözler verirdim. Kendimce ekonomik bağımsızlık, iyi bir eş gibi önlemler(!) aldım. Şimdi ise geldiğimiz nokta; ben ağlıyorum, kızım ağlıyor. Sanırım ‘kader’i hesaba katmamışım.

 3.5

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

1 Comment

  1. Babam Uygur adını koymaya karar verdiğinde çok mutlu olmuş annem …….Babam tepki vermiş neden bu kadar mutlu oldun ,eski sevgilinin adı Uygur muydu diye. VE BÜYÜK KAVGA KOPAR VE BOŞANMIŞLAR .BİLDİĞİM EN APTAL OLAY BU.SONRA NEDEN BU KADAR SAPKINSIN DİYORLAR. Uygur Ağaoğlu İstanbul

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.