Ben küçükken-9

Çoğu şeyi anlamamışız, bazılarını unutamamışız ve biraz da karıştırmışız. Bazı şeylere ise hala anlam verememişiz aklımızda…

Aynı kader

Küçükken babamdan her dayak yediğimde otomatik yalan olarak “Merdivenden düştüm.” derdim. Şimdi ise otomatik yalanım “Dolmuştan düştüm.” şeklinde değişti. Eşimden yediğim dayak ise babamınkinden daha acı verici. Çünkü insan düşünüyor. Her şey değişiyor, gelişiyor ama erkekler ve kader değişmiyor.

53.1

Bayram şekeri

Küçükken annem bayramlarda kapı kapı gezip, şeker toplamama asla izin vermezdi. Bir gün kalabalık bir çocuk grubunun, binamıza şeker toplamak için girdiğini gördüm. Kıskançlık bu ya, annemin saksısının dibindeki koyun gübrelerini çabucak toplayıp, şekerliğin içine bir güzel yerleştirerek, onlara fındıklı draje süsü verdim. Çocuklar kapımızı çaldığında da o şekerliği onlara güzelce ikram ettim! Kapıyı kapatıp da can kulağıyla dışarıdaki sesleri dinlediğimde, tek duyduğum şey, çocukların öksürme ve kusma sesleriydi. Şimdi annemin beni küçükken, diğer arkadaşlarım gibi neden şeker toplamaya göndermediğini anlıyorum.

53.2.2

Eski giysiler

Ben küçükken artık bana olmayan elbiselerimin en iyilerini kuzenlerime, daha az iyi olanlarını da komşumuzun torunlarına verirdik. Yine böyle bir günde, yanlışlıkla, maddi durumu iyi olmayan o komşumuzun torunlarına bir torba dolusu çöp, çöpe de bir torba dolusu giysiyi bıraktığımı hiç unutamıyorum ve hala aklıma geldikçe de utanıyorum.

53.3

Gece buğusu

Ben küçükken annem, özellikle yatmadan önce ellerine ve ellerimize krem sürerdi. Ben o buğulu kokuyu içime çeke çeke uyurdum. Onca güzel, kaliteli, reyonları dolduran kremler varken hala Arko kremi tercih etmemi ben, yatmadan önce içime çektiğim bu kokuya bağlıyorum.

 53.4

Kese

Küçükken annemin beni banyo yaptırdığı zamanlarda, göğüslerinde gördüğüm morlukları sorduğumda, “Kese çaldı kızım, tahriş olmuş.” cevabıyla yetinirken; şimdi o kesenin nerede satıldığını soracağım kendisine de, utanıyorum. “Senin kesen nerede?” diye sorarsa, telepati yoluyla morluk oluşamayacağını nasıl anlatırım bilmiyorum.

 53.5

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.