Beyrut Gezi Notları

 

Nargile tutkunlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken bir Ortadoğu şehri Beyrut. Ortadoğu olması sizi yanıltmasın gece hayatı olarak kesinlikle standartların üstünde. Uzun yıllar kanlı savaş sahnelerine tanıklık etmiş olsa da şimdilerde Ortadoğu’nun Paris’i demek çok yerinde bir tespit. Bakalım Blondeexx Beyrut hakkında bizlere neler söylemiş….

 

1) Yıllarca süren savaşa rağmen hala inanılmaz güzel. Yıkılan binaları süratle onarıyorlar.

2) Yerli halkı, özellikle de Hristiyan Araplar çok zenginler. Hiç görmediğim son model otomobilleri El-Hamra Caddesi’nde turlarken gördüm.

3) Sırf bu sebepten, bizde dahi olmayan en lüks Fransız markalarının bile kocaman butikleri var.

4) Her yer portakal, limon ve muz bahçeleriyle dolu. Sokaklar yasemin kokuyor.

5) Otoban üzerindeki benzinlik ve restoranlara bile Meryem Ana ve Hz. İsa heykelcikleri koyuyorlar. İsteyen herkes mum yakıp dua edebiliyor.

6) Şubat ayı itibariyle Beyrut plajından denize girip, güneşlenebilir, yaklaşık 100 km seyahat ettikten sonra meşhur Jabal’de kayak yapabilirsiniz. Gerçekten 4 mevsim birarada yaşanıyor.

7) Orta Doğu’nun Paris’i dedikleri kadar var. Şimdi böyleyse savaştan önce kimbilir nasıldı diye düşünmeden edemiyor insan.

8) Bence Lübnan kadınları dünyanın en güzel tenine ve gözlerine sahip. Ayrıca çok şık ve bakımlılar.

9) Türkleri çok seviyor ve kesinlikle Avrupalı kabul ediyorlar.

10) Yemekleri ve mezeleri harika. Bir küçük şişe rakı istediğinizde 40 çeşit minik meze geliyor ve bunlar fiyata dahil. En lezzetli mezeleri Tabouli denen bulgurlu bir salata ve Falafel.

11) Lübnan popu çok revaçta olmasına rağmen buğulu sesli Fairouz bütün kalplerde 1 numara.

12) Bu kadar küçük bir ülke için yıllarca neden savaştıklarını, görünce daha iyi anlıyorsunuz. Duvarlarda kalan kurşun ve havan topu deliklerini ve duygulu memleket şarkılarını duyduğunuz zaman içiniz ürperiyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.