Oturduğunuz yerden size dünyayı gezdirecek beş itiraf

Dünyayı gezmek istiyoruz, yepyeni maceralara atılıp, sosyal medyada en güzel fotoğrafları biz paylaşmak istiyoruz. Ama koltuk çok yumuşak, çay demli ve hava da soğuk. Aklımız mevsim normallerini yakalayana kadar tatil araştırmasını kabullenemiyor, tek kaşımız otomatikman havaya dikiliyor. Panik yok, zaten paniğe de üşeniyoruz ya neyse… itiraf.com olarak gezenlere “Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun, bize gördüğünüzü anlatın” dedik ve cevapları sizler için hazırladık. Okuyun ve tatile nereye gideceğinize ona göre karar verin.

1.Japonya izlenimleri

Bu da benim Japonya izlenimlerim . 1) Tamam kibarlıklarına diyecek bir şey yok ama trene binme konusunda sizi o boylarıyla bile ezip geçebilirler. 2) Mağazalarda memleketimizde bir şey almadan çıkıp gidince küfür yerken orda baktığınız için teşekkür ediyorlar. 3) Gece hayatı muhteşem, Japon kızların da yabancılara olan hayranlığını göz önüne alınca, orda Türk erkeklerinin önü açık. 4) Gece klüplerinin hemen yanında ”love hotel” denilen yerler var . Yeni neslin aklı fikri uçkurunda. Bir de saçlarını boyama ve fön çektirmeye, aynı zamanda moda yaratmaya ve takip etmeye bayılıyorlar. Bunlara erkekler de dahil. 5) Pahalı kısmına sadece ulaşım ve konaklamayı koyarım, yemek Amerika standartlarında, eğlence sektörü her şeyin aksine çok ucuz, bu da gidilip eğlenilesi bir yer yapıyor Japonya’yı. 6) Dumura uğrancak çok şey var, mesela devlet şirketlerin gece ve striptiz klüplerine giden çalışanlarına bu harcamaları geri ödüyor. 7) Fırsatınız olursa kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir yer, tavsiye ederim.

12.1

2. Münih izlenimleri

Münih izlenimlerim: 1- Şehri gezmek çok kolay, tek bir biletle şehri bütün gün metro ve tramvay ile gezebilirsiniz. 2- Havaalanından şehre geçerken ünlü Allianz Arena Stadı’nın önünden geçiyorsunuz. Stadın dış cephesi her gece farklı renkte ışıklandırılıyor, maç günleri ise skora göre ışıkların rengi değişiyor. 3- Şehir merkezinde bulunan tarihi kiliselerden bazıları Frauenkirche, St. Peter, Heiliggeistkirche. Kilisenin saat kulesinden şehri izlemek istiyorsanız, binlerce basamak merdiveni tırmanmayı göze almalısınız. 4- Isar nehri kıyısındaki English Garten’da soğuk havada Çin çayı yudumlamak oldukça keyif verici. 5- Almanya’daki bir çok şehre göre oldukça bakımsız, şehirdeki Türk sayısı da diğer şehirlere nazaran az. 6- Deutsches Museum’da astroloji, matematik, otomotiv, havacılık, denizcilik, matbaa, uzay bilimi ve daha birçok alanda eser, maket ve prototiplerin sergilendiği salonları gezerken kendinizi bir bilim tarihi içinde bulunuyorsunuz. En kötü tarafı da kendi memleketinizin bilim ve teknoloji alanında ne kadar geride olduğunu somut olarak görüyorsunuz ve bunun ezikliği içinde kayboluyorsunuz!

12.2

3.Kolombiya izlenimlerim

Kolombiya’da hayat… 1) Kadın nüfusu erkek nüfusunun yaklaşık 2-3 katı kadar. Hal böyle olunca karışını aldatan erkek sayısı çok fazla. Üstelik burada genelde kadınlar güzel, erkekler ise kısa boylu ve çirkin. 2) Trafik çok kötü; yolun üç şerit olmasını sadece yol genişliği şeklinde telakki ediyorlar çünkü en yavaş gidenler genelde soldan gidiyor. 3) Gece hayatı çok renkli, çok eğlenceli. 4) Burada yaşayan herkes yaş farkı gözetmeksizin dans etmesini biliyor ve seviyor. 5) Sarmısaklı yoğurt deyince insanlar bir tuhaf bakıyor çünkü burada sadece meyveli yoğurtlar var. 6) Yemekleri bizimkilere hiç benzemiyor, salça yok, sos yok vs. Yeşil muz kızartması en değişik yemekleri. Sıcak çikolatanın içine peynir atıp yiyorlar ve tavuk kızarması bal ile servis ediliyor. 7) Güvenlik sıfır, hırsızlık ve adam kaçırma had safhada. Bu yüzden bütün apartmanların 24 saat güvenlik ve resepsiyonları var. 8) Uyuşturucu ticareti ve adam kaçırma gerillanın elinde. 9) İsçilik çok ucuz. 10 YTL ile 1 gün için temizlikçi kadın tutabilir veya 1 saat masaj yaptırabilirsiniz. 10) Asgari ücret 150 dolar civarında ama ekonomik durumu iyi olan büyük bir kesim de var. 11) Aile yapıları Türkiye’ye çok benziyor. Anne babalar çocuklarına çok düşkün, evliliklerde genelde kaynana problemi var.

12.3

4.Verona izlenimleri

1. Mutlaka araba kiralayın. Mümkünse gitmeden önce İnternet’ten, vardığınızda havaalanından değil, çünkü ortalama bir arabanın günlüğü 40-45 Euro iken havaalanında 70 Euro istiyorlar. Araba kiralayın çünkü taksiler yoldan yolcu almıyor, durağa gitmeniz gerekiyor. Durağı buldunuz, 45 kişilik kuyruğa bakıp bunlar otobüs bekliyor herhalde demeyin. Hele hele o kalabalığın yan tarafında kendinizden başlayan bir taksi sırası mı hiç oluşturmayın, çünkü nafile. Taksi geliyor ve yan sıradaki ilk kişi içeriye atlıyor, siz ise kuyruğun en sonuna doğru yolu tutuyorsunuz. 2. Taksi sırasındayken yanınızdaki arkadaşınızla muhabbete dalıp, yarım saat sonra önünüzdeki kadını kastederek, “Ya bu kadın nereden geldi, kaynak yaptı galiba” demeyin; Türkler her yerde. 3. Mutlaka yanınızda harita olsun, sabah otelden çıkıp gideceğiniz yerin yolunu hasbel kader buluyorsunuz da, dönüşte aynı güzergahı tutturamıyorsunuz. Çünkü diyelim bir Trento bir de Milan yolu var, siz Trento istikametinden gittiniz sabah, akşam fark ediyorsunuz ki her caddenin başında Trento yazıyor, her yol oraya çıkıyor. Öyle ki, önünüzde iki yol var, sağdaki levhada Trento 71 km. soldakinde ise Trento 78 km. yazabiliyor. 4. Otoban her zaman en güvenilir yol. İlk gece bir dönüm arazi üzerinde iki buçuk saat döndüğümü bilirim. Gerçi otobanları Türkiye’deki gibi değil, 20 km için bile girseniz para ödüyorsunuz. 5. Sabah yol sorduğunuz benzinliklerin akşam saat onda istisnasız hepsi kapanmış olacak. 6. Verona merkezde bir arena yer alıyor ve bütün güzel yemek yenilebilecek yerler orada. Yalnız arenaya araba park edemiyorsunuz. Oraya gelmeden önceki yol kenarına park etmelisiniz. Eğer yol kenarları çok kalabalıksa ve boş olan tek yere yaklaştığınızda park edilmez levhasını gördüyseniz, pintilik etmeyin, ileride kapalı otopark var, oraya gidin. Zira Cumartesi akşamını taksi kuyruğunda geçirdiğiniz yetmiyormuş gibi pazar sabahını da polisi aramak ve arabayı bulmak ile harcıyorsunuz yoksa. Eğer bir de Pazar akşamı uçağınız var ise “Ya bunlar Pazar günü çalışmıyorlarsa, yarını bekle derlerse?” diye de üç buçuk atmanız cabası. 7. Merkezde yemek yemek istemezseniz Garda Gölü yolu üzerinde de nezih yerler var. 8. Makarna ve pizzalarını tattım, gerçekten güzel. Deniz mahsülleri çok yaygın, kılıç balığı sıcak geliyor. 9. Ne kadar Avrupa da olsa dilenciler orada da var.

12.4

5.Uganda izlenimleri

Uganda izlenimlerim. 1-) Ekvator’un üzerinde, 25 milyon nüfusa sahip bir ülke. Resmi dilleri İngilizce. Çok sayıda yerel dil konuşuluyor ama en meşhuru Luganda. Başkent Kampala’nın nüfusu yaklaşık olarak 3,5 milyon. 2-) Ülkede yaşlı insan yok. Çünkü hastalık ve sağlıksız koşullardan dolayı ortalama insan ömrü 40 yıl! 3-) Uçsuz bucaksız çay bahçeleri, binlerce kahve ağacı, kilometrelerce uzayan yağmur ormanları tartışılmaz bir manzara. 4-) Ekvator çizgisinin olduğu yere bir anıt yapılmış ve gelenlere ücret karşılığında ekvatoru geçtiğinize dair bir belge veriyorlar. 5-) Pazarlarda çekirgeleri kanatlarını kollarından ayıklayıp diri diri kızartarak satıyorlar. Aynı zamanda termit isimli iri bir karınca türünü de kızartıyorlar ve berbat bir kokusu var. 6-) Yerel dilde Kaloli denen akbaba türü bir kuş var. Başkent Kampala’nın en lüks caddelerinde bile, çöplerde, çatılarda ve direklerinde bu kuşu görebilirsiniz. 7-) Ağaçlar yılın 365 günü hiç yaprak dökmüyor ve yemyeşil. 😎 Uganda milli parkları ve safarileriyle ünlü bir ülke. Safari esnasında dünyada sayıları sadece 61 tane kaldığı söylenen Beyaz Gergedan’ı görmeniz mümkün. Ayrıca Uganda için çok önemli bir kuş olan Uganda’nın sembolü Taçlı Turnaları da görebilirsiniz. Bayraklarında bile bu kuşun sembolü var. Onları öldürene ise 7 yıl ceza veriliyor. 9-) Tarzan filmi 1930’da ilk bu ülkede çekilmiş. 10-) Yetişkinlerin ortalama maaşı 40 dolar. 11-) Kızarmış muz ve çapati denen gözlemeler onların en meşhur yiyeceği, çok da lezzetli. 12-) Beyaz Nil rafting tutkunlarının vazgeçemediği ve dünyanın en güzel rafting yerlerinden birisi. Rafting yerleri açısından sıralamada dünyada ilk 10’a giriyor.

12.5

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.