Çin Gezi Notları

Tükürseler bizi boğarlar o derece kalabalık bir nüfusa sahip olan Çin’de haliyle yoğun bir çevre kirliliği bekliyorsunuz ama düşünülenin aksine son derece temiz bir ülke. Sıcak kanlı ve samimi olduklarını söylememize gerek var mı bilmiyoruz, ülkemize geldiklerinde az çok güler yüzlü olmalarından anlaşılabiliyor. Gittiğinizde yoğun bir ses dalgası sizi bekliyor olacak hızlı ve bir o kadar da karmaşık olan dilleri sayesinde yoğun bir gürültü şeklinde konuşmaları yükseliyor. Onun dışında gezerken mutsuz olmanız için hiçbir sebep yok. Kendinize küçük bir çanta hazırlayın sahtiyanist’in notlarını da okuyun ve güzel bir tatile doğru yola koyulun…

 

1) Yaklaşık 1,5 milyar insanın yaşadığı bir yere giderken çöplüğe gidiyorum diye düşünürsünüz ama gittiğiniz yer yaşadığınız yerden çok daha temizdir.

2)  Kaldırım işçilerinden, pazar tezgahlarına, taksi şoförlerinden belediye işçilerine kadar çalışanların hemen hepsi kadın ve inanılmaz çalışkanlar, erkekler gayet pısırık ve eşlerinin boyunduruğu altında yaşıyorlar

3) Sokakta ya da mağazada fark etmez rahatça balgam çıkarıp yere tükürebilirsiniz, onlar açısından normal bir durumdur bu.

4) Guangzhou denen yer tam bir eğlence şehri, 100 USD karşılığında şehrin en gözde ve lüks yerinde sabaha kadar eğlenebilirsiniz.

5)  Kesinlikle Turist ve yerli diye ayırt etmiyorlar, herkese her şey aynı fiyat ve herkes devlete çalışıyor

6) Polisten çok korkuyorlar, turist oranın her şeyi ve adres sormak istediğiniz insanlar bile sizden koşarak uzaklaşıyor yanlış bir şey söyler ve polise şikayet ederler diye.

7) Hiçbir zaman bir ev sahibi olamıyorsunuz, çalışıp satın aldığınız ev bile 49 yıl sonra devlete geçiyor.

8)  Kuzey Kore’deki kadar sıkı olmasa da her yerde devletin egemenliğini ve sistemini görüyorsunuz. Kesinlikle süper güç olma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.