Çin Gezi Notları

“Adamlar bizden korkusundan duvar örmüşler abi… Tüm nüfus zıplasa dünya yörüngesinden çıkarmış! Ayırt etmek de bi dert; hepsi çekik gözlü işte…” klişelerini unutup Çin’e şöyle alıcı gözüyle bakarsanız karşınıza çok daha farklı bir manzara çıkacaktır. Disiplinli yaşamlardan efsanelerle zenginleşen bir kültüre, göz kamaştıran tapınaklardan adının hakkını veren gökdelenlere kadar birbirinden nefes kesici öğeyi içinde barındırır Çin. Ha sadece araştırmayla kalmayıp gezmeyi aklınızdan geçiriyorsanız da Çaydaçıra ’nın izlenimlerine göz gezdirmekte yarar var. Bizden söylemesi.

Çin izlenimlerim:

1) Havaalanında girdiğiniz kuyrukta yerinizi sıkı tutmaya bakın, dalgınlığınıza gelirse hemen birisi önünüze kaynayıverir. Aynı durum market kasası kuyrukları için de geçerli.

2) Taksi şoförleri “şak” diye sigara yakar ve tüttürmeye başlarsa şaşırmayın, kesinlikle “İçebilir miyim?” diye sormazlar.

3) Karınız yanınızdayken size “Karınız çok güzel.” derlerse yumruk atmaya falan kalkmayın, onlar için bu bir onore etme yöntemi.

4) Sokakta yürürken birisi önünüze okkalıca bir tükürük sallarsa şaşırmayın, yapanın kadın olduğunu görürseniz daha da şaşırmayın.

5) Marketlerde, alışveriş merkezlerinin koridorlarında yerde bir ıslaklık görürseniz sakın basmayın, az önce bir anne ya da baba çocuğunun çişini yaptırmış olabilir. Diğerini gördüğünüzde zaten basmadan yanından geçmeyi öğreneceksiniz.

6) Etrafta poposu pantolonundan çıplak olarak görünen bebekler ve çocuklar görürseniz şok olmayın, merak etmeyin, onlar üşümüyorlar, bebek bezi çok pahalı onlar için, ne yapsınlar yani?

7) Bir markete girdiğinizde hemen yanınızda patlayan Çince “Hoşgeldiniz!” sesinden korkmayın, alışın, çıkışta da “Güle güle gidin, yine bekleriz.” derlerken zıplamayın.

8) Evlerin balkonlarından sarkan bolca et, balık, ördek ve tavuk vücutlarından çekinmeyin, kafanıza düşmezler sadece kurutmak için asıyorlar.

9) Bir dükkanın önündeki ağaçta, çeşitli askılarda elbiseler görürseniz orası giyim mağazası değildir, sadece dükkan çalışanları yıkadıkları kıyafetlerini kurutuyorlardır.

10) Marketlerde göreceğiniz canlı kaplumbağa ve kurbağalar malesef evcil hayvan değildir.

11) Canınız balık yemek isterse restoranları tercih edin yoksa marketten bizzat kendiniz kepçeyle yakalayıp evinizde kendiniz temizlemelisiniz.

12) Restoranlarda hesabı isterken “bill” demeyin aksi takdirde fatura yerine “bira” gelebilir.

13) Biri size el hareketi yaparsa sakın kızmayın, Çinliler’de kötü anlama gelen herhangi bir el hareketi yoktur.

14) İş arkadaşlarınızla yemeğe gittiyseniz tabağınızdaki her şeyi silip süpürmeyin, aksi takdirde doymadığınızı zannedip sıkıntıya girebilirler. Gerçi otomatikman bir sürü şeyi yiyemeyeceksiniz o ayrı. Her şeye rağmen burası yaşanılası bir yer, insanları da genel olarak iyi niyetli.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.