Çin Guangzhou Gezi Notları

 

Adını söylemekte güçlük çektiğimiz hatta söyleyemediğimiz Guangzhou, Çin Halk Cumhuriyeti Guangdong Eyaleti’nin merkezi ve en büyük şehridir. Uzakdoğu’ ya doğru yol almak istiyorum diyorsanız mistik tapınakları, parkları, bahçeleri ve katlı yollarıyla güzel bu şehre uğramadan dönmeyin. Ama gitmeden da Tomorrow79’dan aldığımız küçük tüyolara bir göz atın.

 

1) Havalimanında Çinlilerin size bir şeyler satmak için çabalarıyla karşılaşıyorsunuz. Jetlag yaşadığınız için hafif sersemlemiş durumda oluyorsunuz. 6 saatlik bir fark yaşıyor bedeniniz bu nedenle size satılmak istenen telefon hattı vb gibi şeyleri satın almayın.

2) Dolar bozdurmak için havalimanında mini bankalar var. Yalnız 50 Yuan komisyon alıyorlar. Grup halinde parayı aranızda toplayarak bozdurun. Çünkü alınan komisyonun bozdurulan para miktarı ile ilgisi yok.

3) Eğer kalabalık gittiyseniz minibüs kiralamak yerine 2 ayrı taksiye binin çünkü daha ucuz. Bir saat yolculuk karşılığında 20 Lira gibi bir rakam ödüyorsunuz.

4) Yemek konusunda seçiciyseniz mutlaka yanınızda konserve vb. götürün. Zira aç kalabilirsiniz

5) Her yerde çok sabırlı olmanız lazım zira Çinlilerin algılama yetileri düşük.

6) Alışveriş merkezlerinde fiyatlar Türkiye ile hemen hemen aynı ama toptancılık yapan yerleri otelinizden öğrenebilirseniz fiyatlar üçte birine kadar düşüyor.

7) Otelinizden Türk lokantalarının yerlerini öğrenin Çinli garsonlar size Türkçe konuşarak servis yapıyorlar. Buda çok hoş bir duygu.

8) Gittiğiniz her yerin kartını alın çünkü tarifle ya da anlatarak tekrar gitmeniz gerçekten imkansız.

9) Muson iklimi olduğu için sürekli hava nemli ve ahmak ıslatan denilen yağış var. 10 gün boyunca güneşi göremeyebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.