DİKKAT! 12 – 15 Ağustos Arası Yıldız Yağmuru

Siz de yapacak bir şey bulamayanlardan mısınız? Festival, konser bir noktadan sonra her şey aynı mı görünüyor gözünüze? Kuzey ışıklarını izlemek istiyorsunuz ama Karadeniz turu yapacak kadar paranız bile mi yok? O halde size ucuzundan doğa olayı izlemenin yolunu göstermekten mutluluk duyarım.

Önce biraz bilgilendirelim…

Perseid Göktaşı Yağmuru

Dilerseniz internette iyice bir araştırma yapabilirsiniz ama bu olayı tamamen amatörce anlatmak gerekirse:

Swift-Tuttle isimli kuyruklu yıldız, her 133 yılda bir Güneş etrafında tur atmaktadır. Dünyamızın yörüngesi, yıldızın yörüngesiyle kesiştiğinde, yerküreden saatte 100’e yakın meteor kayması görebiliriz. Yaklaşık yedi yıldır takip ettiğim bu gökyüzü şöleni muhteşem olabiliyor. Üstelik bu etkinlik gerçekten bedava!

Yapmanız gereken tek şey, kamp eşyalarınızı hazırlamak ve ışık kirliliğinin minimumda olduğu lokasyonu belirleyip kamp kurmak. Sonra da gökyüzüne bakıp günlerce sürecek bu şöleni izleyebilirsiniz.

Geçmiş tecrübelerimden yola çıkarsam, İstanbul’da izlemek çok mümkün değil. Geçtiğimiz sene Kilyos’ta izleme gayretinde bulunduysam da, arkasında yeşil ateşler saçan yıldızları görmek mümkün olmadı.

İzmir ve yakınlarında yaşıyorsanız, illa Alaçatı, Çeşme gibi yerlere gitmenize gerek yok. Manisa’nın köyleri bu şöleni izlemek için muazzam sessizlikte. Yine Bursa ve Yalova’nın köyleri de harika seçim olacaktır. Zannediyorum ki Olimpos’ta bu etkinlik için özel kamp yerleri kuruyorlar, henüz vaktiniz varken onlardan birini de tercih edebilirsiniz. Üstelik bu etkinliklerde, astronomi ile ilgilenen rehberler sizlere gökyüzünün gizemini anlatıyor. Takım yıldızı, çıplak gözle görülebilen gezegenler… hepsini anlatarak ufkunuzu genişletiyorlar.

Böylesine keyifli bir şöleni kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. Birkaç günlüğüne şehirden ayrılıp yalnızca gökyüzünü izlemeye odaklanın…

 

Zodyaklı

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.