Diyet! Hayatın en zor sınavlarından biri hakkında tadı damakta kalacak itiraflar

Her zaman verilecek fazladan bir iki kilonun olduğu yaşamlar yaşıyoruz hepimiz de. Yaz gelmeden önce dertlenip, kışın bol ve siyah kıyafetlerle kamufle ettiğimiz bu kiloları vermeye gelinceyse hepimiz kararlı bir şekilde diyete başlıyor ama bu yolda adi düşmanlarımız buzdolabı ve leziz yemekler yüzünden telef oluyoruz. Diyetin sonunu görenlerse parmakla sayılacak kadar az oluyor. Biz uzmanların açıklamalarını bir yana bıraktık ve bu savaşta kaybettiğimiz yoldaşlarımız için beş itiraflık saygı duruşunu uygun gördük…

Diyet

Hastama “Çok kilolusun” dedim. “Olur mu doktorum?” dedi, “senin söylediğin gibi diyet yapiyom, hem kepekli ekmek yiyom sadece!” diye kendini savundu. “Sabah kaç dilim yiyorsun?” diye sordum, “Bir dilim valla” dedi. “Ekmeğin geri kalanını ne yapıyorsun?” dedim, “Onu da akşam yiyom doktorum” dedi. Şişko mişko ama tatlı be kardeşim. Aferim, dedim geçtim.

 20.1

Diyette ödenen diyet

Annem ve babam diyete girdiler. Her sabah elektronik terazide tartılıp, “Kim daha fazla kilo verdi” diye yarışıp duruyorlar. Öyle bir noktaya geldi ki bugün sabah annem daha az kilo gelebilmek için üzerinden ağırlık yapacağını iddia ettiği giysileri çıkarırken, şu sıralar grip olmuş babam da “Dur bir burnumu temizleyeyim, öyle tartılayım” diye banyoya doğru koşuyordu…

 20.2

Yap-boz diyet

Sevgilimin ailesiyle tanışmak için tam bir ayım var. Karşılarına seksen kilo ağırlığında bir tosuncuk olarak çıkmamak için diyete girdim. İleride kayınvalide sorunlarıyla uğraşacağımı düşünerek “Değmez.” deyip diyetten vazgeçtim. Ama sonra “Aman bunu mu bulmuş?” demesinler diye tekrar diyete girdim. “Beni seven böyle sevsin!” deyip tekrar vazgeçtim diyetten. İş ciddiye binerse “Aman kızım gelinlik giyeceksin, dikkat et zayıfla biraz.” deyip tavsiye vermeye kalkarlarsa sinir olmayayım diye bir daha diyete girdim. “Topu topu bir ayım var zaten, kaç kilo verebilirim ki?” diye düşünüp yeniden diyeti bozdum. İyice sinirim bozuldu, kilo vereceğim varsa da veremez oldum. Şimdi tekrar diyete gireyim istiyorum ama bir iç ses beni tam da buzdolabının önünde durduruyor. Sevgilimse kör herhalde, beni hala altmış beş kilo sanıyor. Yaz da geliyor. Hep siyah giymek de nereye kadar? Bu yap boz tahtasından ne zaman kurtulacağım ben ya?

 20.3

But sever

10 gündür diyetteyim. Sadece yağsız tuzsuz sebze ve meyve yiyorum. 5 aylık tontonumla oynarken, tombul bacakları gözüme tavuk butu gibi görününce diyeti bıraktım.

 20.4

Kalori hesabı

2 aydır diyetteyim ve her şeyi ambalajını okuyup kalori değerini öğrendikten sonra yiyorum. Gözüm fazlasıyla kaşınınca damla damlatayım dedim ve son kullanma tarihini aramaya başladım kutunun üzerinde. Bunun üzerine diyette olmamdan hayli sıkılan sevgilimden yorum gecikmedi: “Kaç kaloriymiş, ona göre damlatayım…”

 20.5.1

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.