Ermenistan Gezi Notları

Ermenistan soğuk yapılı insanlarla özdeşleşmiştir hep gözümüzde. Ondan mütevellit midir bilinmez aramızdaki diplomatik ilişkiler de hiç ılımadı. Ağrı dağımıza da göz dikmişler bildiğimiz kadarıyla. Pek bir benimsemişler kendisini… Hazır doğu sınır komşumuz gidelim bir görelim diyorsanız ayağınızın tozuyla chemkirella nın Ermenistan izlenimlerine bir göz atın.

 

1) Başkent Erivan’ın her yanı inşaat alanı.

2) Şehir merkezinde opera ve kilisenin falan olduğu meydan oldukça güzel ama onun dışında insanların yaşam alanları oldukça kötü, binalar yıkılmak üzere.

3) Ülkenin her yeri domuz kokuyor, ucuz olduğu için domuz yağını kullanım çok fazla ve bu kokuyu sadece Türkler alıyor, kokusundan restorana giremeyince Fransız’ı, İtalyan’ı hepsi şaşırıyor.

4) Erkekleri çirkinken kızlarının nasıl bu denli güzel olduğunu düşünmeden edemiyor insan.

5) Özellikle kızlar her yere düğüne gider gibi süslenip gidiyorlar, sokakta eşofmanlı bir kız görmek neredeyse imkansız, hemen herkes topuklu ayakkabıyla geziyor.

6) Ağrı Dağı’na ”Ararat” diyorlar ve Ağrı onlar için çok önemli, başkentten dağı görmek mümkün ve herkese gösteriyorlar, ”Ararat” diye bir içkileri var, hediyelik eşya dükkanlarının hepsinin üstünde ”Ararat” yazan hediyelikler var.

7) Müzelerinde Karagöz ve Hacivat’ı onların deyimiyle Karagöz ve Hacı Ayvaz’ı gösteriyorlar.

8) Yine müzelerinde tavla ve kemençe var.

9) Bir başka müze tamamiyle Rus ölülerinin kafa heykelleriyle dolu, nedenini ben de anlamadım.

10) Orta yaş ve üstüne Türküm deyince gidiyor ve gelmiyor.

11) Çocuklara Türküm deyince kaçıyor ama sonra yanına gelip resim çektirmek istiyor.

12) Gençlere Türk’m deyince gülümsüyor ve yanında kalıyor, bizim çok fazla Ermeni dostumuz oldu ve hepsi çok tatlı gençler, sanırım bu artık bazı şeylerin değişmeye başladığının göstergesi. Benim için oldukça farklı ve güzel bir deneyimdi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.