Fildişi Gezi Notları

 

Adına daha çok eski Galatasaraylı futbolcu Drogba ile aşina olduğumuz Batı Afrika ülkesidir kendisi. İsminin biraz ilginç olmasından ötürü kısa bir not düşmek istedik. Ülkenin kurulduğu yıllarda, bölgede çok sayıda fil bulunması nedeniyle 16. Yüzyılda Portekizliler tarafından fildişi elde edilebilmek için ülkeye fil avı gerçekleştirilmiş. Bu esnada bir çok fil vahşice katledilmiş. Bu olaydan sonra ülkeye Fransızca fildişi anlamına gelen “Cote D’lvoire” adı verilmiş. Bu kısacık nottan sonra sadede gelecek olursak, o kokusuna doyamadığımız kakaonun vatanı bu ülke. Gitmeden mutlaka Hepatit A aşısı olun, ülkede doğal koruma yok. Bir de unutmadan elinize geçen bütün sivrisinek ilaçlarını çantanıza atın. Tüm bunları okuduktan sonra da detaylar için cheekyguy’ın notlarına göz atın…

 

1) Memleketin yarısı Müslüman yarısı Hristiyan. Ama herkesin nedense bir “Hristiyan ismi” var. Zaten dinle pek araları yok gibi.

2) Dans etmeyi ve renkli giyinmeyi seven insanlar. Gece klüpleri, beach barları görmeye değer.

3) Yurdumda sivrisinek yokmuş. En azından buradakilere kıyasla onlar sivrisinek değilmiş, anladım.

4) Bahsi geçmişken kum gibi rahip kaynıyor ortalık.

5) Bu arada erkekleri çok rahat. Kolunuzda ki saati, sigaranızı pakediyle isteyebiliyorlar. Tevekkeli değil, turistler kale gibi korunaklı otellerde konaklıyor.

6) Fransızca bilmiyorsanız benim gibi üzerinde ne anlama geldiğini bilmediğiniz Fransızca şeyler yazan tişörtler giymeyin. Yanınıza yaklaşıp kimliğini gösteren “beyaz” sivil polisler pasaportunuzu ve ne iş yaptığınızı sorabilir.

7) Denizi çamur deryası.

8) Üzerinize kıymetli bir şey almadan bisiklet üzerinde Abidjan şehrini turlamayı deneyebilirsiniz, havası güzel.

9) Sadede gelirsek; başka yerlerde ki Afrikalı kadınları bilmiyorum ama burada iki model var: fıstık gibi ve karpuz gibi olanlar. İki model de rağbet görüyor. Hepsi de neşeli tipler. Birine “rağbet edecek olursanız” önce 2,5 metrelik bir sevgilisi olup olmadığını sorun, çekinmeyin.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.