Finlandiya Gezi Notları

 

Buz gibi bir ülkeye gitmeye hazır mısınız? Eğer cevabınız evetse birkaç dipnot düşmekte fayda var. Finlandiya Avrupa’nın en az nüfuslu ülkelerinden biri o yüzden sükunet hakim, heyecan arayanlar için belki çok tercih edilemeyebilir o sebeple. Sessiz olduğu kadar da temiz. Finlandiya’ya gidenler için bir diğer önemli nokta; Yazın güneş batmak bilmiyor, kışın da doğmak. Öyle birkaç saat değil tabii bahsettiğimiz.  Yazın 73 gün güneş hiç batmıyor, kışın da 51 gün hiç doğmuyor. Karar sizin! Retikülosit bu soğuk ülkeyi gezip deneyimlemiş bakalım bize neler anlatmış…

 

1) Her taraf buz ama buz bile tertemiz.

2) Ocak ayında toplam 7 saat güneş görmüş.

3) O kadar kar ve buza rağmen kaldırımlara döşedikleri özel taşlardan dolayı hiç kayıp düşmüyorsun.

4) Tuzun asfalta ve bitki örtüsüne verdiği zararı önlemek için sodyum klorür değil; türevi olan sodyum klorid kullanıyorlar. En ücra köşede bile kar temizleme araçları hazır bekliyor. Çoğunun şoförü kadın. Körüklü belediye otobüslerinin de öyle.

5) Kaldığım 1 hafta boyunca 1 tane dahi trafik polisi görmedim. Trafik cezaları kişinin gelirine göre değişiyor. Anlatılanlara göre dünya rekoru 17.000 TL ile Nokia’nın hissedarlarından birinin yediği cezaymış.

6) Nokia’nın anavatanı olmasına rağmen herkes çok ucuz telefon kullanıyor. Nasıl olsa orada yenisini alırım diye getirdiğim çok eski cep telefonu dahi burada üst düzey kaldı.

7) Raklı mülteci çok ve genelde market işletiyorlar. Türkler ise kebapçılık yapıyor ve otellerde çalışıyorlar.

8) Güzel kızların hepsi İsveç ve Norveç kökenli. Fin kızları yuvarlak hatlı.

9) Türkçe ve Fince aynı dil grubundan geldiği için ortak kelime sayısı fazla.

10) Sosyal devlet ve hizmet sistemini o kadar iyi oturtmuşlar ki… Eğitimle ilgili her şeyi üniversiteler yapıyor, sağlıkla ise tıp fakülteleri ilgileniyor. Bunun dışındaki her şeyi belediyeler üstlenmiş.

11) Balıkçılık çok yaygın, buna bağlı olarak da iş kazası sonucu kolunu ve bacağını kaybeden çok fazla sayıda insan var, protez ve ortez teknolojisi oldukça ilerlemiş durumda.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.