Güney İtalya Gezi Notları

 

Güney İtalya’ya gidiyorsanız sebebi kesinlikle oradaki dünya miraslarını görmek olsun. Çünkü onları gezmeye kalkıştığınızda emin olun gözünüz başka hiçbir şey görmeyecek. Sardunya Adası’ndan tutunda, Etna Yanardağı’na kadar gözleriniz ne manzaralara şahit olacak. O yüzden hemen kHanTW notlarına kulak verin ve dünyanın birbirinden güzel harikasını görmek için daha fazla zaman kaybetmeyin.

 

1) Eğer Roma-Fiumicino üzerinden uçtuysanız bavulunuzun kaybolması ihtimalini yüksek. Benim bavulum da 2 gün sonradan bir kısmı kırık olarak geldi, bunu öngörmüş olduğumdan yanıma kıyafet ve çamaşır almıştım, çok problem olmadı

2) Eğer tren kullanacaksanız aldığınız bileti peronlardaki sarı makinelere sokmanız gerekiyor, yoksa cezası büyük.

3) Neredeyse kimse İngilizce bilmiyor, aç kalmamak için onların dilini biraz kapmak lazım.

4) Memurlar haftada 35 saat çalışıyor, cuma yarım gün, hatta anneler çocukları 16 (evet 16) yaşına gelene kadar işten erken çıkabiliyorlar.

5) Bari, 300.000 nüfusuna rağmen Ferrari mağazasına ve Avrupa’nın en büyük tiyatrolarından birine sahip. Tehlikeli olduğu söylenen şehrin eski kısmına ise cesareti toplayıp gitmek lazım, değiyor.

6) Lecce‘ye güneyin Floransa’sı deniyor, hayatımda ilk kez bu ölçekteki bir mimariye rast geldim. Mutlaka gidilmeli ama benim yaptığım hatayı tekrarlamayın, pazar günü gitmeyin.

7) Albero Bello‘yu Türkiye’nin Kapadokya’sı ile kıyaslıyorlar, güzel bir yer ama gene de bizimkini tutmaz.

8) Napoli‘de yıllardır çöp düzenli toplanamıyormuş, şehrin her yerinde çöp dağları var. Görmedim ama farelerin ve böceklerin cirit attığı söyleniyor. Gene de en beğendiğim şehir orası oldu.

9) Pompei arkeoloji ile ilgilenen herkesin görmesi gereken bir yer. Gece şehir merkezindeki satıcılardan antika eşyalar almak mümkün, ben aldığım bardakları evimin baş köşesine koydum.

10) Sorento doğa güzellikleri ve Limonçello adlı limonata tadındaki alkollü içkisi ile ünlü bir doğa şehri, Antalya’yı andırıyor.

11) Bütün buraları gördükten sonra Roma bana çok soğuk ve sıkıcı geldi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.