Gürcistan Gezi Notları

 

Bahar aylarının son günlerini çok uzaklaşmadan ama samimi bir ülkede geçirmek istiyorsanız bizce tam isabet, doğru yerdesiniz. İnsanlarının sıcak tavrı,  mutfağının zenginliği, başkent Tiflis’in tarihi dokusu kulağınıza hoş gelmeye başladı bile değil mi? Tiflis’teki birçok yapı dünya mirası listesine girmeyi de başarmış üstelik. Kadınların, nüfus çoğunluğunu ele geçirdiği bu ülkeyi ziyaret etmek için fazlaca sebebiniz var kısacası. Siz gelin itibarsahibi demiş biraz göz atın ve baharın son günlerini kaçırmadan yola koyulun…

 

1) İnsanlarının sessiz sakin olduğu bir ülke. Türkiye’den 1 TL ücret ödeyerek nüfus kağıdıyla gidilebildiğinden, çok sayıda vatandaşımız ziyaret ediyor.

2) Batum Adeta Türkiye’nin bir vilayeti gibi. Çok sayıda vatandaşımız orada otel, disko, lokanta gibi işletmeler açmış, ticaret yapıyor.

3) Genel anlamıyla güvenli bir ülke. Gece hayatı hızlı ve renkli. Kumarhaneler serbest olduğu için çok rağbet görüyor. Türkiye’den gelip bu casinolara ilgi gösterenler bir hayli fazla gibi geldi bana.

4) Şarapları çok meşhur. Bizler nasıl evde turşu yapıyorsak, onlar da evlerinde şaraplarını kendileri yapıyor. Nasıl ki Almanya’da yer yer bira evlerine rastlıyorsanız, burada da şarap evleri var. Ünlü Fransız şarap markaları, buradan çok ucuza şarapları alıp, kendi markalarını basarak fahiş fiyatlara satıyorlarmış.

5) Dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri burada. 5000’den fazla bitki türünü barındırıyor. Gezerken, binlerce bitkinin kokusunu içinize çekiyorsunuz. Bana mistik bir alan gibi geldi. Tuhaf bir huzur kapladı içimi.

6) İllaki güzelleri vardır ama genel itibariyle kızları güzel değil. Birkaç güzel hatuna rastlarsanız, onların da Rus, Özbek,Kazak olma ihtimali kuvvetle muhtemeldir.

7) Coğrafi olarak Karadeniz sahili olması ve aynı zaman da birçok Karadenizli hemşerilerimin işletme açmış ve yerleşmiş olmasından dolayı çok yabancılık çekmedim açıkçası.

8) Yöresel tatları güzel. Bizim kaşarlı pideye benzer bir pideleri var, adı Haçapuri. Kesinlikle tavsiye ederim. Güveçte pişirdikleri dana etiyle yapılan bir et yemekleri var, Ostri. Et biraz sert geldi bana, sanırım iyi pişmemişti. Orta boy soğan büyüklüğünde mantıları var, adı Kinkhal. Kesinlikle ayrı bir yere konulması ve tadılması gereken bir lezzet. Peynirlisi ve kıymalısı var. Orjinali yoğurtsuzmuş, bizim millet onun üzerinede yoğurt koyarak dengeyi bozmuş sanırım, birçok yerde yoğurtlu ikram ediyorlar. Son olarak, gelirken yanınıza bence birkaç kilo “Surguni peyniri” alın. Pişman olmazsınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.