Hindistan Gezi Notları

 

Hindistan akla pekçok şeyi bir anda getirmeyi başarabilen tek tük ülkelerden biri olmayı başarmıştır her zaman. Kalabalık, fakirlik, tapınaklar, spiritüel eğilimler, rengarenk festivaller ve evet; inekler… Nedense her kendini bulmaya çalışanın yolunun düştüğü bu ülkeye bizimabhazya ‘nın da yolu düşmüş ve kendisinin size söylemek istediği şeyler var.

 

1) Sokaklarda inekler ve yer yer maymunlarla birlikte yürüyorsunuz. Bizim buradaki sokak köpekleri gibi. Ülke tropik olduğu için hayvanlar yiyeceklerini etraftan sağlıyor.

2) Bir kazada inek tarafından öldürülürseniz Allah rahmet eylesin, ancak siz ineği öldürürseniz yasalara göre 8 yıl hapis yatıyorsunuz.

3) Belediye otobüslerinin her ay 8 kişiyi öldürme durumu doğal hatta yasal sayılıyor. Otobanların önleri ve ortalarında evsizler yatıyor. Ezilenler, ölenler. İnsalığınızdan utanıyorsunuz.

4) Kast sistemi tüm hızıyla devam ediyor. Neden böyle diye sorduğunuzda ”Ben alt kast olarak bu yaşamımı yaşıyorum eğer böyle ölürsem öbür yaşamımda üst kast olarak doğacağım. Üst kast olmaya çalışırsam fare olarak dönerim.” diyorlar.

5) Sıkh dinine inananlar arasında evin erkeği ölünce ailenin geri kalanını diri diri yakma geleneği mevcut. Ayrıca bu dinin takipçileri saçlarını, tırnaklarını kesmez ve yıkanmazlar.

6) Bombai ve Yeni Delhi ticaret merkezi durumunda. Silikon Vadisi dünyanın teknoloji ve iletişim ağı. Ucuz işçilik kapitalizmi buraya çekmiş.

7) Çocuklar 2,5 yaşında okula başlıyor ve 4-5 yaşlarına geldiklerinde İngilizce öğrenmiş oluyor. Duyamadım? Britanya Krallığı artık sembolik mi demiştiniz?

8) Çikolata firmalarımızdan Şö… bölgede çok yaygın. Ül…, Pı… gibi markalar da pazara girmiş. İnşaatçı itirafçılar varsa hiç durmasın. Bina yapacak olana bedava veya bedavaya yakın ücretlerle arsa veriyorlar. Ayrıca ticaret çok hızlı ve resmi.

9) Yemeklere kattıkları ağır baharat gün boyu kokmalarına neden oluyor. Ben denemedim ama lezzetliymiş.

10) Müslümanlar arasında da ne yazık ki kast sistemi bulunuyor.

11) Pakistan ülkesinin ismine dahi tahammülleri yok.

12) Yoga ve Hinduizm eksenindeki tüm hevesleriniz bu ülkeyi görünce yerlebir oluyor.

13) Hint sineması gerçekten çok gelişmiş. Sokaklarda gezerken bir film setinin içinden geçmeniz doğal artık. Ayda 10’a yakın film gösterime giriyor. Sinemalar ucuz olduğu için halk ilgi gösteriyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.