İngiltere Gezi Notları

 

Dizilerden, filmlerden daima bir hayranlığımız vardır bu büyülü ülkeye. Büyülü diyorum çünkü gitmeden fotoğraflarla bile hayran kalıyorsunuz. Müziklerini dinledikçe, grupların konserlerine gidebilme hayali beliriyor zihinde. Puslu havasına tav olanı var, güzel kızlarına ya da yakışıklı erkeklerine tav olanı var. Yani mutlaka bir şekilde etkiler. Futbolunu değerlendirmeye gerek bile yok, ne haddimize doğduyu yer orası zaten. Hele ki Londra deyip susmak lazım! Tarihin derin sayfalarında da fersah fersah yeri vardır Anglosakson’ların. Anlat anlat bitmez, o yüzden siz davidfincher’in izlenimlerini okuyun ve hemen yola koyulun…

 

1) Her yer yemyeşil ve tarihi binalarla dolu. Öyle ki bir yerden sonra yeşilden nefret edebiliyorsunuz.

2) İngilizlerin birçoğu sanılanın aksine çok sıcak ve yardımsever. Gecenin 2’sinde otobüs biletine param yetmediğinde bir tanesi hemen geri kalanını tamamlamıştı.

3) İngiltere’nin güneyindeki kızlar çok güzel, zarif ve bakımlıyken, kuzeye gittikçe kilolu kızlar çoğalıyor.

4) Londra’da metro fiyatları 9-18 TL arası! Ulaşım çok pahalı. Şehirlerarası gezecekseniz tercihiniz araba kiralamak olsun. Tabii trafik soldan aktığını unutmayın!

5) Yemekler de ulaşım gibi çok pahalı, bir döner ve kolaya 18 TL vermek durumunda kalabilirsiniz.

6) Hayvancılık gördüğüm kadarıyla çok gelişmiş. Görmediğim kadar çok koyun ve inek gördüm. Daha şaşırtıcı olanı doymuş koyunlar gördüm!

7) Havaya asla güvenmeyin.

8) Muhteşem sosyal aktiviteler var. Türkiye’ye geldiğinde olay olan gruplar orada peşpeşe festivallerde çıkıyor. Ne de olsa müziğin merkezi ülkelerden.

9) Burada 12-13 yaşından başlayarak gençliği platonik aşklarla geçen, çekingen, ürkek Anadolu gencimi düşünüyorum da; oradakilerin bu yaşlarda dokunmanın ve aşkın tadına olabildiğine varabildiklerini gördüğümde bizimkiler için üzülüyorum. Aynı şeyi zar zor çimen bulan koyunlarımız için de hissetmiştim.

10) Kesinlikle yaşanabilir bir yer, eğer sıcağı sevmiyorsanız.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.