İrlanda Gezi Notları

İrlanda… Yeşilin, tarihin ve pek tabii ki içkinin ülkesi. Yıllarca bağımsızlık kavgası verip kraliçeye başkaldıran bu sırada da viskinin en alasını yudumlayan İrlandalılar aynı zamanda çok da sıcak kanlılar. Nefes kesen kıyıları ve yeşil doğasıyla insanı kendine aşık eden bu ülkeyi gezmeye karar verirseniz eğer öncesinde Bazinga ‘nın itirafına bir göz atın deriz.

 

1) Yemyeşil bir ülke. Binaların arasında dev yeşil alanlar, güzel düzenlenmiş parklar var. Yeşil renk ülkelerinin de sembolü.

2) Tüm evler en az 70-80 yıllık, müstakil, en çok 2-3 katlı ve bahçeli. Kiralar çok pahalı. Türkiye’deki güzel bir ev parasına küçücük bir daire tutabiliyorsunuz.

3) İnsanları sıcakkanlı, güleryüzlü ve yardımsever. Avrupalı soğukluğundan eser yok.

4) Avrupalılar gibi her kırmızı ışıkta beklemek yok. Bizim gibi yola atlıyorlar.

5) Yine bizim gibi biraz tembeller.

6) Sarhoşlugu seviyorlar, öğleden biralarını içmeye başlayıp, gece yarısından sonra toparlanamaz hale geliyorlar. Avrupa’nın en çılgın partilerini vermekle övünüyorlar.

7) Batıl inançları çok. Her İrlandalının dört yapraklı yoncası, bir uğurlu taşı mevcut ve parklarda hep içiçe daire şeklinde düzenlemeler yapıyorlar.

8) Ülke bir göçmen cenneti. 4.5 milyon nüfusun 2.5 milyonu göçmen. Sokaklarda Irlandalıdan cok Brezilyalı, Polonyalı, Hintli ve Asyalıyla karşılaşıyorsunuz.

9) Sürekli yağacakmış gibi bulutlu bir havası var. 5 dakika yağıp 5 dakika güneş açması sıradan bir olay.

10) Gelin, görün, gezin. Ama 1-2 yıldan sonra sıkıilabileceğiniz, herkesin para biriktirdikten sonra ülkesine dönmek için geldiği bir ülke.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.