İşçisin sen işçi kal sözünü yalanlayan beş itiraf

Ah ah, az mı burnumuz sızladı, az mı isyan ettik tamirci çırağının aşkına Cem Karaca’yla beraber? “Bak beyim, sana bir çift sözüm var…” diyen Yaşar Usta’yla biz de yumruğumuzu masaya vurmadık mı hiç? Yeri geldi, biz de kendimizce savunduk işçi haklarını. Eh yapmasak olmazdı, sonuçta biz de işçiydik. Madem öyle birbirimize desteğe devam diyor ve mesai saatini biraz daha keyifli kılmak için paylaşıyoruz işçi olup işçi kalacakların itiraflarını.

1.İş isteme tekniği

İşçi Bulma Kurumu’ndaki ilk randevusunda; “Almanya hükümetine vergi ödemek istiyorum da… Mümkün mü acaba?” diye soran abim, yıllardır iki işte birden çalışıyor.
11.1

2.Daha da birleşmem

1 Mayıs için gaza gelip evde “Tüm dünyanın işçileri birleşin” diye bağıran oğluna, “Birleşe birleşe sizin gibi dört tane dana oldu, daha da birleşmem” diyen kişi 25 yıllık işçidir, amcamdır, candır…

11.2

3.Kadınların görevi

Babam emekli olduğu fabrikadaki anılarını ve dönemin işçi hareketlerini anlatıyor. Bahsettiği kişilerin hepsi erkek. Merak edip soruyorum hiç kadın işçi var mıydı diye. Yüzlerce işçinin arasında sadece 8 tane olduğunu söylüyor. Sizin fabrikada kadınlar işe yaramıyor muydu diyorum, koparan cevap geliyor: “Yaramaz olurlar mı kızım, Taksim’e doğru yürüyüşe geçtiğimizde onları en öne koyuyorduk polis bir şey yapmasın diye.”
11.3

4.Yakınlık derecesi

İşe alacağımız bir inşaat işçisine doldurması için verilen forma bakıyorum. Formda bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin ismi ve yakınlık derecesi kısmı var. İsim yazılması gereken kısma baba yazmış ve yakınlık derecesi kısmına %20 yazmış. ”Oğlum bu %20 ne demek?” diyorum, gelen cevap ”Abi biz 5 kardeşiz de ondan öyle yazdım.” oluyor. Eyvallah koçum.
11.4

5.Derin darbe

Uyumamakta ısrar eden 31 aylık oğluma uyutma amaçlı özel mülkiyetin sakıncalarını, eşitliği, hakça paylaşımı, işçi sınıfını anlatıyordum. O sırada namazını henüz bitirmiş olan annemin 37 numara terliği sırtımda patadı. Silahlı kuvvetler gelmeseydi devrimi yapıyorduk valla.

11.5

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.