İsrail Gezi Notları

 

İsrail’de ön plana çıkan turizm şekli hiç şüphesiz inanç turizmi. Bunun nedeni de Mescid-i Aksa ve Ağlama Duvarı gibi dini yapıların burada bulunuyor olması. “Denize girmeden tatil mi olur?” diyorsanız üzülmeyin. Çünkü inanç turizminin yanında ılıman havanın etkisiyle plaj turizmi de oldukça gelişmiş durumda. Kadın asker görünce de dumur olup kalmayın. Sıkça önünüze çıkabilecek bir görüntü bu İsrail’de. Bakalım İsrail hakkında masallardünyası neler demiş?

 

1) Orası ne olursa olsun bir Ortadoğu ülkesi. Bir İsviçre beklemeyin.

2) Bir müslümanın yemek konusunda yurt dışında en rahat olacaği yerlerden birindesiniz.

3) İnsanlar yabancılara karşı çok tedirgin, bunu aşmak için cana yakınlığınızdan bir şey kaybetmeyerek konuşmaya devam edin, biraz rahatladıklarında benzersiz sohbetlere tanık olabilirsiniz; çok kültürlüler.

4) Old City denilen sur içine mutlaka gidin. Tam bir zaman yolculuğu. Girişin 10 metre ilerisinde solda bir kahvehane var. “Kıvırcık’ın selamı var, ona yaptığın Türk kahvesinden yapar mısın?” deyin.

5) Kipanızı giyip ağlama duvarına gidin. Benzersiz bir deneyim olacak, çaktırmadan taş aralarına sokuşturulmuş duaları okuyun, çoğu ingilizce.

6) Sağda solda gencecik erkek ve kız askerler göreceksiniz. Şaşırmayın, hatta aralarında zenci askerler görürseniz de şaşırmayın. Dünyada zenci hatta çekik gözlü yahudiler var.

7) Özellikle Tel Aviv‘de dünyanın her yerinden çok güzel kızlar görmeniz mümkün. Bunların çoğu yahudi olduğu gibi, içlerinde zengin müşteri bulmak için her yerden, hatta Türkiye’den gelmiş fahişeler de var.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.