İstanbul Gezi Notları

 

Ülkemizin göz bebeği, turistlerin uğrak yeri, 7’den 70’e herkesin en az bir kere gidip görmeyi hayal ettiği, en güzel ülkelere bile taş çıkartabilecek İstanbul’umuzda sıra. Tüm ülkeleri gezdik neredeyse ama İstanbul’un yeri bambaşkadır. Yedi tepesi, Kız Kule’si, İstiklal’i, Çamlıca’sı kısacası her şeyiyle mest eder insanı. Gelen gitmek istemez, gelmeyen de içinde İstanbul geçen hikayeleri dinler mutlaka… Biz de atıkpil’den dinleyelim şimdi İstanbul’u…

 

1) Hala ilk görüşte aşık oluyorsunuz. Kaç kez gördüğünüz önemli değil.

2) Müthiş dinamik bir kent; hızına ayak uydurmak çok zor. Bu kentte yaşamak için sağlam bir sinire, sabıra ve enerjiye ihtiyacınız olacak.

3) Güzelliği tarihle olan sıkı bağlarından geliyor ve bu tarihi bağı yaşıyorsunuz. Modern eklentiler ise bu güzelliğin akmayan makyajı.

4) Trafik çözülecek gibi değil ama bence çözülmemeli. Çünkü bu haldeyken bile nüfus ve trafik oldukça yoğun, çözümler kentin alt ve üst yapısını iflas ettirebilir.

5) Birçok tarihi eser restore edilmeyi bekliyor. 120 yıllık Eyfel Kulesi’ni allayıp pullayıp tarihi diye bize yutturanları düşündükçe iç sızlatan bir durum.

6) Dönüş; yakın zamanda yeniden geleceğinizi bilmenin verdiği duygu yüreğinizi fazla burkmuyor ama zor.

7) Başka şehirlerle kıyaslayamıyorsunuz bile, çünkü İstanbul sevgilidir, aşktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.