İtalya Gezi Notları

 

İtalya denilince anlatılacak çok şey, gezilecek çok yer var. Geniş zamanınız varsa planınızı yapın. Diyeti de gitmeden kesin bozun. Orada kesin bozulacak çünkü. Dünyanın en zengin mutfağıyla başa çıkmanız mümkün dahi değil. Pizzalarından, makarnalarından yemeden dönerseniz pişmanlığı dibine kadar yaşarsınız. Zaten gezilecek onca yerden sonra eritirsiniz. Roma’dan Venedik’e, Venedik’ten Milano’ya, Milano’dan Floransa’ya uzuun bir rotanız var. Ve tabii giderken özellikle kadınlar için en büyük önerimiz güzel bir valiz hazırlamaları. Sokaklarda yürürken defilede gibi hissetmeniz mümkün. Anlatacak çok şey var demiştik biraz da cıpcıpcıs ne demiş ona bakalım.

 

1) İtalyanlar, turistlere bizimkinin yanında hayli sönük kalacak tarihlerini öyle güzel pazarlarlar ki siz de hayranlıkla izlersiniz. Belki de benim gibi, “Biz bırakın tüm ülkeyi-sadece İstanbul’u bile böyle pazarlayabilsek kalkınırdık” diye hayıflanır-hatta kıskanırsınız.

2) İnsanlar son derece sıcak kanlıdır, hiçbir Avrupa ülkesinde kolay kolay göremeyeceğiniz ilgi ve alakayla karşılaşır, yardımseverlikleri karşısında şaşarsınız. Birkaç İtalyanla hiç beklemediğiniz bir anda kanka olmanız çok doğaldır.

3) Yankesicilik çok yaygındır, özellikle turistik bölgelerde her an tetikte olmanız gerekir.

4) Pizza yapan yerler, bizim lahmacun salonları gibi, hatta pizzalar da üzerine peynir, salam vs koyulmuş lahmacun gibi…

5 ) Bahsedilenden çok daha fazla yakışıklı erkek görürsünüz, aynı zamanda çok da karizmatiktirler ancak son derece çapkın ve güvenilmez bir halleri vardır.0

6) Kadınlar çirkin ya da bakımsızlardır. Ancak nadir olarak güzel olanı da cidden çok güzeldir.

7) Roma bisikletle karış karış gezilmeli ama Aşk Çeşmesi‘ne para atılmamalıdır.

8) Venedik‘te gondola binilmeli, ancak binmeden önce en az 1 saat pazarlık yapılmalıdır.

9) San Gimignano‘da tarçınlı dondurma yenmelidir.

10)  Floransa’da Michelangelo’nun Davut heykeli görülmelidir diyeceğim ama zaten hediyelik mutfak önlüklerinin ve tişörtlerin üzerinde bu çıplak heykeli defalarca görürsünüz. Ancak Davut’un malum bölgesi şeklinde yapılmış şekerlerin de satıldığını görünce artık kusasınız gelir.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.