Japonya Gezi Notları

 

Büyük Okyanus kenarında bir Doğu Asya ülkesi Japonya. Kıyafetleriyle, yemekleriyle, mimarisiyle kendilerine has bir tarzları var. Sıcak, sempatik ve bir o kadar da neşeliler. Giderken valize bi çatal atmanızı öneririz kendileri çubuklarla yediklerinden pek iştahlı gözükmüyorlar. Bir de bizi görsünler iştah neymiş! Abartmasam bizler için Japonya’ya dair her şeyi anlatmış. Ama anlatmakla olmaz görmek lazım diyorsanız notlarından yararlanıp Asya’ya doğru bir uçak bileti alın…

 

1) Abartılı gelebilecek ama kültürlerinden kaynaklanan bir nezaketleri var, bir mağazada alışveriş yaptığınızda kasiyerin para alıp vermesi bile tören havasında, burda olsa deli derler.

2) Temizlikleri takdir edilecek ölçüde, batı ülkelerinde gidildiğinde sorun olan taharet musluğu olayı, Japonlarda, hem de el değmeden, klozet kontrollü olarak var.

3) Tarihi eserlerinden çoğu 2. Dünya Savaşında Amerikalılarca bombalanıp yıkıldığından, çoğu yeniden yapılmış, bu da onları üzüyor. Amerikalılara karşı ise, düşmanlıktan çok eziklik hissediyorlar, yenilmiş olmanın ezikliği adeta. Yeni nesil ise hem Amerikan hayranı hem de boyları çok daha uzun, onu da aşmışlar yani, Japonlar yapıyor azizim:)

4) Mutfakları bizden çok farklı, ama suşi harika, gerçi sabah kahvaltısında balık bize zor uyar.

5) Temizlik konusundaki hassasiyetleri zirvede, havaalanında koltuğun altına dökülen çayı, bir polisin diz çöküp bizzat temizlediğini gözlerimle görünce resmen dumura uğradım, aynı sevgili ülkemizdeki gibi değil mi?

6) Toprak az, insan çok bu nedenle evler çoğunlukla küçük, acaba bundan mı hepsi zayıf diye bile düşünülebiliyor, bu arada kızlar için 0 beden demek bile fazla, ince ötesi olanları var.

7) Türklere vize uygulamıyorlar, elini kolunu sallayarak gidebileceğimiz ender ülkelerden.

8) 800.000’den fazla tanrıya taptıklarını öğrenince dumura uğradım.

9) Yeşile verdikleri önem bambaşka, kiraz çiçeklerinin açma zamanı hayatlarında adeta bir bayram dönemi. Özetle gidilip görülmesi gereken bir yer, biraz pahalı da olsa kesinlikle değer.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.