Karne günü itirafları

 

Çocukların neşesi, heyecanı ve az birazda korkulu bekleyişi olan karne günü geldi çattı. Kimisi karne hediyesi ile ödüllendirirken, kimisi yaz boyunca ders çalışmak zorunda kalacak muhtemelen. E tabii bütün yaz ders çalışmayı göze alamayıp karne üzerinde küçük hipnoz denemeleri yapmaya çalışanlarda yok değil. Okulu bitirmemizin üzerinden yıllar dahi geçse, yaz tatilinin başlangıcı hepimiz için hala karnelerin verildiği gün! Deyim yerindeyse resmi bayramımız olarak kabul ettiğimiz karne günlerine bir de itirafçılarımız gözünden bakalım istedik…

Milliyetin ne

Lisedeyken Türkçe, İngilizce ve Almanca derslerinden başarısız olmuştum. Karneye bakan babamın sitemini hala unutamıyorum: “Bari birini geçseydin de hangi milletten olduğunu anlasaydık!

 23.1Ne zaman?

Kardeşim karne almıştı. Fakat birçok zayıf notu vardı. Annem, babamla beni kenara çekip uyarıları sıralıyordu; “Sakın çocuğun moralini bozmayın, sakın kötü bir şey söylemeyin.” Uyarılar özellikle babama yönelikti; “Hele de sen, sakın çocuğun gururunu kırma.” Babam daha fazla dayanamadı ve sordu; “Karne için ne zaman özür dileyeceğiz?

 23.2Astronomi

Yeğenime karne hediyesi profesyonel teleskop aldım. İnsan bir kere de aya bakar, Venüs’e bakar eşeğin evladı, pis ergen!

 23.3Karne kontrolü

Lisedeyken öğle aralarında ve okuldan kaçtığımızda takıldığımız kıraathanenin sahibi, her yarıyıl sonunda karnelerimizi incelerdi. Zayıfı olanı, notlarını düzeltene kadar mekana almazdı. Büyük adamdı vesselam.

 23.4Karne

Okula bu yıl başlayan oğluma “Bu hafta karne alıyorsunuz, karnen nasıl acaba?” dedim. Cevap: “Bilmiyorum pek takip etmedim, not pek önemli değil benim için. Ben okumayı öğrendim ya, ona bakarım “Adam ölçme-değerlendirmeyi kendi yapıyor, karne falan lazım değil bize.

 23.5

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.