Katar Gezi Notları

 

Zenginliğin tipinden aktığı ülke sanıyoruz ki tam olarak Katar oluyor. Zenginlik başa bela derler ya Katar’a hiç bela olmamış gibi. Gayet güvenli ve sakin bir ülke. Eğer bu zengin ülkeyi ziyaret edip koca koca gökdelenlerin arasında gezmek gibi bir niyetiniz varsa kesinlikle sonbahar-kış dönemleri olsun çünkü 45-50 dereceler bizim çokta alışık olduğumuz bir durum değil. En önemlisi fiyat listesine bakmadan yemek yemeye sakın oturmayın cebinizdeki tüm parayı 1 tabak yemeğe vermeniz kuvvetle muhtemel. Bu arada kadınları ve erkekleri zengin oldukları kadar bakımlılarda eğri oturup, doğru konuşmak lazım. Orta_dogu’nun gözünden de bir bakıp plan program yapmanın tam vakti size kolay gelsin diyoruz…

 

1) Çok güvenli bir ülke, özellikle yaz sıcaklarında arabanızı çalışır durumda yarım saat-1 saat bırakıp AVM’lere gidebiliyorsunuz. Evimin dış kapısının yarısı cam ve şimdiye kadar hiç bir problemle karşılaşmadım.

2) Nüfus yaklaşık 3 milyon, nüfusun sadece %25’i yerlisi, kalanın çoğunluğunu Asya ülkelerinden gelenler oluşturuyor, neredeyse 1 milyon Hintli var. Yerlileri eğitimli ve diğer Arap ülkelerine göre daha anlayışlı, insancıl.

3) Katarlı kadınlar aşırı makyaj yapıyor, yüzleri sürekli porselen gibi ama yine de çok cezbedici duruyorlar.

4) Katarlı erkekler evinde özel berber bulunduruyor olmalı, zira her gün bu kadar düzgün kirli sakal traşı olan erkek başka ülkede görmedim.

5) İçkiyi sadece 5 yıldızlı otellerde kimlik veya pasaport göstererek içebiliyorsunuz. Müslüman olmayanlara içki satışı yapılan devlet kurumu var ve her ay maaşının %10’u kadar özel izinler ile alınabiliyor.

6) Çölde off-road yapacaksanız, arabanızın tekerlerinin havasını indirmeyi unutmayın, tecrübeyle sabittir

7) Ülkenin ekonomisi %100 doğal gaza dayalı.

8) Dünya Kupası 2022 inşaatlarında çalışırken ölen işçi sayısı ortalama üstünde ama medyanın abarttığı binlerce işçi kadar değil.

9) Orta Doğu’da Birleşik Arap Emirlikleri’nden sonra yaşanabilecek en iyi ikinci ülke.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.