Kişisel Bakımın Sırları

Neden bakım ürünlerini kullanmalıyım? Neden kullanıyoruz bu ürünleri ve olmazsa olmaz diyoruz?

Ne zaman ki cilt bakımına ayıracak zamanınız olmayınca siz de kendinize soruyorsunuz değil mi, “Neden bu kadar çok detayı var bu bakımın” diye. Bir de pürüzsüz ciltli birini görünce “Acaba sırrı ne?” diye düşünmeyen bizden değildir.

İşte bu noktada, hem neden bakım yaptığınızı hem de pürüzsüz cilt için ihtiyacınızı en iyi açıklayacak olan yerler, güzellik merkezleri. Bir sonraki yazıda güzellik merkezlerinden nasıl en iyi şekilde faydalanacağınızı anlatacağım ve deneyimlerimi paylaşacağım.

Dönelim bakım konusuna…
Bakım denince bölgesel değil tepeden tırnağa neler yapmalıyız biraz bununla ilgili bilgi vermek istiyorum. Çünkü bakım sadece yüze, saça ya da ellere yapılmaz. Tepeden tırnağa bir operasyondur. Hadi o zaman saçlardan başlayalım.

Saç Maskesi Kullanmanın Sırları

Saç maskesini haftada bir kez kullanmalısınız. Çünkü boyadan ve dış etkenlerden yıpranmış nemini kaybetmiş saçlarınızı yumuşatıp kendine gelmesini sağlayacaktır. Benim saçımda boya yok deseniz de, şehir hayatı, kimyasallar ve işlemler saçları yoruyor. Saç maskenizi belli bir markadan alabilirsiniz. Evde saç maskesini elinizdeki serum ve yağları karıştırarak saçınıza uygulayabilirsiniz. Unutmadan evde maske yapıyorsanız bir saat bekletmeniz gerekiyor ve streç folyo sarıp bekletiyorsunuz. Folye yerine bone de kullanabilirsiniz. Sonuç yumuşacık saçlar…

Cilt Maskesi Uygulamanın Sırları

Yüzümüz hassas bölgemiz olduğundan haftada en fazla iki kez veya iki kez maske veya peeling uygulaması yapmalıyız. Maskeyi uygulamadan önce mutlaka yüzünüzü iyice temizlediğinizden emin olmayı unutmayın. Maskeler cilt tipinize göre değişkenlik gösterir. Karma/yağlı, kuru ve sivilceli ciltlere göre uygun olanı temin edin. Evde yapacaksanız da buna özen gösterin. Maskeyi kullandıktan sonra cilt tipinize göre nemlendiricinizi sürdüğünüzde işlem tamam demektir. Haftada en fazla iki kez diyoruz, ne de olsa cilt çok hassas ve derin temizlik bu hassasiyeti artırabilir.

Gündüz ve Gece Kremi Konusu

Gündüz kreminizi gün boyunca yüzünüzü nemlendirsin ve korusun diye kullanmalısınız. Aynı zamanda bazı gündüz kremleri makyaj altı bazı olarak size yardımcı olacaktır. Yaz aylarında içerisinde SPF içeren gündüz kremlerini tercih etmenizde fayda vardır. Esasında, dört mevsim gündüz kremi kullanmalısınız. Ne de olsa güneş her gün doğuyor ve cildinize kadar ulaşıyor.

Gece kremini sürmeden önce yine yüzünüzün temiz olduğundan emin olmalısınız. Gün sonunda rutin bakımınızı yapın ve gece kremini uygulayın. Gece cildimizi uykuda dinlendirdiğimiz için bu süre zarfında yoğun bir gece kremi kullandığınızda sabah kalktığınızda yumuşacık bir cilde sahip olduğunuzu hissetmek gerçekten çok hoşunuza gidecektir. Göz çevremiz içinde mutlaka serum kullanmayı unutmuyoruz. Özellikle de C vitamini serumu içeren ürünler gece kullanmak için harikadır. C vitamini serumu edinerek işe başlayabilirsiniz.

Vücut Kremi Kullanmak ya da Kullanmamak

Son olarak biraz vücut yağı ve kremini neden kullanmanız gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Yazın ve kışın hava koşullarına göre vücudumuzun etkilendiğini hepimiz biliyoruz. Vücut losyonunu her cilt tipi kullanabilirken, vücut yağını ise sadece kuru ve normal ciltlerin kullanması daha uygun olacaktır. Yağlı ciltler, sözüm size, sonrasında vücudunuzda sivilce çıkmasına sebep olabilir. Her banyodan sonra kendinizi şımartmayı unutmayın.

Deriniz en büyük organınız ve en değerli giysiniz, ona iyi bakmayı ihmal etmeyin.

Vücut bakım yağları ve losyonlarına ek olarak, selülit için sahip olduğunuz kremleri banyo yapmadan önce sürüp 1-2 saat bekletmeyi ihmal etmeyin diyorum.

Bakımlı olmak aslında günlük rutininizi bozmadan haftayı bitirmekten geçiyor. Zamanınızı kendinize ve güzelliğinize ayırmayı unutmayınız.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere… Sorularınızı yorum kısmına bekliyorum.

Hayatı Makyajla

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.