Kitabı Kadar Güzel Olan 4 Film Uyarlaması

Entelektüel bir insanın hayatında olmazsa olmaz iki unsur vardır: iyi film ve iyi kitap. Ünlü oyuncular, usta yönetmen, muhteşem senaryo… Realist karakterler, akıcı üslup, olağanüstü olay örgüsü… Ve tabii ardından gelen vazgeçilmez tartışma konusu: Film mi kitap mı? İşte size hangisi daha iyi karar veremeyeceğiniz, birbirinden güzel kitaplar ve beyaz perde uyarlamaları.

ROOM (Gizli Dünya – Oda)

Room, (Türkçe film uyarlaması adıyla Gizli Dünya; kitap uyarlaması room filmadıyla Oda) benim sansasyon yaratan filmiyle tanıştığım bir yapıt oldu. Ki, her zaman kitabı filme seçen biri olduğumdan, kitabı okumadan önce filmini izleyecek olmak içimi burkuyordu. Ancak, Gizli Dünya öyle muhteşem bir uyarlama ki filmi bitirdiğimde kitaba sahip olmamak bana koymadı bile.

room kitap

 

Kısaca bahsetmek gerekirse Room, dört duvar arasında, gökyüzünün tavandan sızan bir ışıktan ibaret olduğu yerde başlıyor. Bu küçücük, kasvetli oda Jack’in görebildiği tek dünyadır. Tanık olduğu her canlılık televizyonda saklıdır. Jack ve annesi neden o odadadır, dışarıdaki dünya nasıldır… ne zamana kadar orada kalacaklar? Room, ister okuyun ister izleyin, başladığınızda ne kadar az bilgiye sahipseniz sizin için o kadar heyecanlı olacak bir yapım. Kitap da film de duygu yüklü ve sarsıcı. Bitirdikten sonra kendinize gelmeniz zaman alacak.

 

WATCHMEN

Watchmen aslında, Alan Moore ve Dave Gibson imzalı 1986 yapımı çizgi roman serisi. WATCHMEN filmKendisi öyle alelade bir çizgi romanda değil. Efsane sayılan cinsten.Herkesin tavsiyesiyle ben de “Acaba çizgi romanı alsam mı? Yoksa direk kısa yoldan filmi mi izlesem?” tartışmalarına başlamıştım kafamdan. Ancak film de öyle pek de kısa bir yol değil, 3 saat 35 dakika. Tabii ekranda o dakikaları görünce bir kalbiniz sıkışıyor. Ama sıkışmasın. İster çizgi roman, ister film… Watchmen hemen elinizi atmanız gereken bir başyapıt.

watchmen-kitap

 

 

 

Süper kahraman olsun, ama ciddi olsun diyorsanız DCComics’e uğramanız gerektiğini biliyorsunuzdur herhalde. İşte Watchmen de onlardan çıkma, çocuk kitle kaygısıyla işe başlamayan biryapıt. Üstelik filmi de Zack Snyder yönetiyor. Yani kuşkuya yer yok!

 

 

 

GONE GIRL (Kayıp Kız)

Kitabı mı filmi mi diye derin tartışmaların döndüğü efsane bir film daha. Ben kitabı okuyup hiç zaman kaybetmeden kayıp kız filmfilme geçmiştim. Küçük bir itiraf, kitabı daha çok beğenmiştim (çünkü ayrıntılar…!) ancak filmine “Güzel değil” diyeninsanı bulmakta da epey zorlanırsınız, belki bulamazsınız. Sonuçta yönetmen David Fincher, oyuncular da mükemmel.

kayip kiz kitap

 

Gerilim seveniniz varsa, niye bekliyorsunuz sorusunu yöneltiyorum. Çünkü beklemelisiniz. Okuyup izlemelisiniz. Çünkü Kayıp Kız’a pişman olmayacaksınız. Kayıp Kız; bir yaz sabahı Nick ve Amy evliliklerinin 5. Yıl dönümünü kutlayacakken Amy’nin ortadan kaybolmasını anlatır. Amy’nin hayatta olup olmadığı muammadır ve kocası Nick, polisin tüm şüphesini üstüne çeker. Gözler ondadır. Amy neden kayıptır, kaçırılmış mıdır, kaçmış mıdır, yoksa ortalıkta soğukkanlı bir katil mi dolaşmaktadır?

 

NEVER LET ME GO (Beni Asla Bırakma)

Beni Asla Bırakma, Japon edebiyatına olan sevdam sonucunda buluştuğum bir kitaptı. Kazuo İshiguro’nun yazdığı başta dram, ardından bilim kurguya saran içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir eser. Times’ın, En İyi 100 Roman listesine girmeyi başarabilmiş kendisi ve okuduğunuzda anlatımın kusursuzluğuyla bunun ne kadar doğru olduğunu anlıyorsunuz.

beni asla bırakma kitap

Beni Asla Bırakma’nın bir de 2010 yapımı bir filmi var.beni-asla-birakmaBaşroller Keira Knightley ve Carey Mulligan’a ait. 28 yaşındaki Kathy, çocukluğunun geçtiği yatılı bir okul olan Hailsham’ın anıları altında eziliyordur. Okul yılları ve okuldan ayrıldıktan sonraki yaşamı aykırı şeyler barındırmaktadır. Arkadaşları Tommy ve Ruth, ilişkiler, yetişkin yaşama geçiş ve onlardan istenenler… Beni Asla Bırakma, fazla araştırma yapmadan başlamanız gereken eserlerden. Ağzınız açık kalacak, düşüneceksiniz, düşündükçe içinden çıkamayacaksınız. Kitabı kadar filmi de güzel olan yapımlar bunlarla sınırlı değil tabii ki, bir sonraki yazıda başka uyarlamalarla karşınıza çıkmak dileğiyle…

 

 

 

Deniz Önol

Yazarımız Deniz Önol’u sosyal medyada takip edin!

Blog

Twitter

Instagram

Facebook

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.