Kız isteme merasimi ve itirafları

Evlilik, balayı derken sanmayın ki kız isteme merasimini unuttuk. O sıcak kahveleri içerken aynı anda soğuk terler döktüğümüz, yüzümüzde ağlamalı, gülmeli ifadelerin ışık hızıyla değiştiği, aile büyüklerinden birinin ortaya içinden çıkılamayacak, bunu duyacağımıza ölseydik diyebileceğimiz dozda laflar attığı kısacası ilkler unutulmaz lafının hakkını veren kız isteme merasimine gelin bir de itirafçılarımızın gözünden bakalım…

Kız(!) isteme

Hazırlıklar yapıldı, çiçek ve çikolata alındı, isteme olayı gerçekleşti, dedem “Gençler görüşüp anlaşmış, bize söz düşmez” dedi gülmemeye çalışarak… Evet, on sene önce amcamın kız arkadaşı, amcamı bizden böyle istedi. Kahveleri amcamın yaptığını söylememe gerek yok sanırım.

 ki1Kız isteme

Abime ikinci defa kız istemeye gidildiğinde (gelin tarafının kısa süren ve evlilikle sonuçlanmayan bu ilk kız isteme vukuatından hiç haberi yokken) herkesin ortasında “Geçen sefer hiç bu kadar eğlenmemiştim, ne güzel geçti vakit.” diyen salak ben olamam değil mi?

 ki2Kız isteme

Beni istemeye gelen çok kıymetli misafirlerimizin beni istemeden, apar topar çıkıp gitmelerine, tatlı ikram etmek için girdiğim mutfaktan kafamı uzatıp parmaklarımı yalamam, yalarken de diğer işaret parmağımla misafirlerin kaç kişi olduğunu saymam sebep olmuş olamaz değil mi?

 ki3Kız isteme

Kız istemeye 2 kilo çifte kavrulmuş leblebiyle gelen sevgilimi öküz de olsa seviyorum.

 ki4Kız isteme

İki gün önce hoca “Türk kahvesi çok güçlü” tarzı bir şey dedi, ben de “Beterin beteri var ” dedim ve kız isteme merasimindeki tuzlu, biberli kahveden bahsettim. Tabiki de anlamadı. Sınıftan 3-5 kişiye komutlar vererek kız isteme durumunu ve acı kahveyi anlatmaya çalıştım. “İşte, x benim kız arkadaşım ve evlenmeye karar verdik, sen babam olarak Allah’ın emriyle kızı isteyeceksin, sonra babası kızın fikrini alacak, kızı aldıktan sonra tuzlu kahveler falan gelecek…” tarzı piyesi eksiksiz oynattım. Yemin ediyorum önce dumur oldular sonra mala bağladılar, iki gündür uzaylı muamelesi görüyorum. Bir dahakine ise, kaynananın gelini hamama götürmesinden bahsetmeyi planlıyorum.

 ki5

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.