Koca çınarlarımız dedelerimiz ve itirafları

Masanın en başında, koltuğun en rahat yerinde görülürler genelde. Koca bir çınar gibi evin içerisinde varlıkları her yerden hissedilir. Deneyim, tavsiye, en doğru(!) bilgi hep onlardadır. Bastonu her yere ulaşır, gelinine çektirir, damadını önünde el pençe viran bekletir. Otoritesi sadece onlara geçer zira konu torunlara gelince akan sular durur, en tatlı yüzünü bir tek onlara gösterir. Tanıdık geldi mi? Hepimizin gözünün nuru dedelerimizden bahsediyoruz. Gerçi itirafçılarımız için bu tanım biraz değişmiş gibi görünüyor. En iyisi onlardan dinleyelim dedelerimizi…

Evlilik dediğin

Babaannemle her kavga ettiğinde tabak çanak ne bulursa kıran bir dedem ve dedemin bu huyunu bilip en sevdiği tabakları saklayan bir babaannem var. Babaannemin kendisinden tabak sakladığını fark ederek kendini aldatılmış hisseden, tabakları bulup babaannemi istediklerini yapmazsa tabakları bir daha göremeyeceğini söyleyerek tehdit eden dedem var. Bu tehdide aldırış etmeyerek en sevdiği tabaklarına veda etmek zorunda kalıp aylarca dedeme küsmüş bir babaannem var. Karısının aylarca küsmesinden sıkılıp eve çeşit çeşit tabak alan bir dedem var. Velhasıl kelam dedemi görünce gözleri parlayan, avuçları para hırsıyla kaşınan 76 yaşında bir de züccaciyecimiz var.

limon-vs-sirkeAşaaada Aşaaada!

Alzheimer hastası olan babaannemin “Ben anneme gideceğim!” ısrarlarına dedemden gelen dumurluk cevap: “Anan aşaada, aşaada! Yakında gidersin yanına.” Gülsem mi; ağlasam mı bilemedim.

 dede2Dede

Ailecek toplandığımız bir günde dedemin yatağının altında şişme bebek bulduk ve dedeme sorduk. Otoritesi karşısında sesini çıkaramadığımız dedem ”Deniz yatağı o siz yanlış görmüşsünüzdür!” diye kestirip attı. Yüzüne karşı diyemedim dedeciğim ama buradan sesleniyorum; Yok artık daha neler!

dede3Ah dede vah dede

99 yaşındaki dedemin, 85 yaşındaki babaannemi hala delicesine sevmesine ve kıskanmasına şaşırıp kalıyorum. O kadar çok kıskanıyor ki; karşı komşumuz Kazım Bey’le aralarında ilişki olduğunu, o uyuduğunda Kazım Bey’i eve aldığını iddia ediyor. İddia ettiğin adam seneler önce ölmüş olsa da, babaannem 85 yaşında olsa da, bu bahsettiğin olaya olanak olmasa da onu hala sevip kıskanman çok hoşuma gidiyor dedeciğim. Allah’ım bana da senin gibi bir inatçı aşık nasip etsin.

c758f81eb21719ed035d3ae4a0c84b68

Ah dede vah dede

26 yaşında hala bekar olan bir ben ve 81 yaşında, 6 yılda tam 14 kez nişanlanan dedem var… Bir de dalga geçiyor ya, “Senden önce evleneceğim” diye!

 dede5

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.