Kopenhag Gezi Notları

 

24 saat sınırsız eğlenceye hazır mısınız? Gündüz; saraylar, tarihi yapılar gece; her köşede barlar, gece kulüpleri dur durak bilmeyeceksiniz. Eğer ben bu ritme ayak uydururum diyorsanız Kopenhag en doğru nokta. Her adımınızda Kuzey Avrupa ruhunu iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Bakalım Kopenhag çıkarmasından open-youreyes bize neler anlatmış…

 

1) İklim dezavantajını sanat ve kültüre yatırım yaparak bertaraf etmiş bir kent!

2) Her adımda karşınıza muhteşem bir saray, post-modern bir yapıt ya da ultra modern bir sanat galerisi çıkabilir.

3) Kopenhag, tıpkı diğer İskandinavya şehirleri gibi ilk görüşte aşık olacağınız bir şehir olmasa da, kenti anlamak için sokaklarını karış karış keşfetmek de gerekmiyor, sadece biraz yürüyün yeter. Her adımda karşınıza çıkan büyüleyici saraylar, irili ufaklı heykeller, sanat galerileri bu soğuk kuşakta insanların kendilerini nasıl da sanata adadıklarının ispatı.

4) Öyle uzak durduğuna bakmayın, soğuk kuşağın sıcak şehri Kopenhag; dünyanın dört bir yanından insanı bağrına basmış. Kocaman gri bulutların altında her kültür var; diliyle, sanatıyla, mutfağıyla. Kuzey’in soğuğuna inat, her daim gülümseyen yüzler sadece yüksek hayat standartlarının değil, sıcakkanlılığının da işareti.

5) Viking çağlarının balıkçı kasabası olan Kobenhavn; Koben ‘ticaret’, Havn ise ‘liman’ anlamına geliyor.

6) Parlamentosunun neredeyse %30 ‘u kadınlardan oluşan dünyanın en eski monarşik sistemi.

7) Carlsberg birasının anavatanı.

8) Şarküteri mamülleriyle de ünlü kentte tadılacak peynirler bizim damak tadımız için biraz ağır olsa da, tatmadan geçmemek lazım.

9) Andersen’in masalından tanıdığımız Küçük Deniz Kızı heykeli çok güzel.

10) Surlarıyla ilk görüşte çarpılacağınız Kastellet, en önemli yapılardan biri.

11) En büyük anıt The Gefion Fountain’a gidin ardından Kopenhag Operası’nda bir mola verin, oradan Amalienborg Royal Palace’dan yürümeye devam ettiğinizde Marble Church’ün kubbesinden İsveç’e giden yolu görebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.