Madeira izlenimlerim

 

Ülkemizi kara kışın esir aldığı şu günlerde; soğuktan ve kardan nefret edenlerdenseniz, hatta güneşli günlere fazlasıyla hasret kalıp denize girmenin hayalini kuruyorsanız şiddetle tavsiyemiz Madeira’ya gitmenizden yana. Oraya gidince denize girebilirsiniz evet ama dışarıdaki kardan kaçıp nasıl gidebilirsiniz onu hiç bilmiyoruz. Planınızı şimdiden yapın, fotoğraflarını açıp içinizi ısıtın hatta ve hatta  menina‘ın Madeira notlarını açıp okuyun ve kardan fırsat bulduğunuz ilk dakikada soluğu orada alın deriz…

1) Madeira’da Ocak ayında denize girebilirsiniz.

2) Diğer bir adı Çiçek Adası olan adada her adımda gördüğünüz mükemmel güzellikte çiçekler sizi büyüler.

3) Funchal’de bazı sokaklarda akşam saatlerinde ağaçlara asılmış küçük hoparlörden gelen sakin şarkılar eşliğinde saatlerce yürüyüş yapabilirsiniz.

4) Bizim bazlamadan tek farkı arasına sarımsaklı tereyağ ile servis yapılması olan “bolo de caco“yu Portekiz’de bulamazsınız, sadece adada satılır.

5) İnsanları en az Portekiz’dekiler gibi sıcak ve meraklı ve sizinle her an, her yerde sohbet etmek isterler. Portekizceyi çok iyi konuşmasanız da size harika konuşabiliyormuşsunuz izlenimi verirler ve asla hatalarınızı düzeltmezler.

6) Adada ve Portekiz’de resmi işlemlerde vs. “amanhã” kelimesi önemlidir, “yarın” anlamına gelir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.