Madrid Gezi Notları

 

İspanya’nın başkenti bu güzel şehri, mutlaka rotanızın içine alın. Gitmeden önce de güzelce dinlenin çünkü oraya gittiğinizde oturmak hiç istemeyeceksiniz. Gezmeniz gereken onlarca meydanı, kafesi ve barı var. Şehrin gecesi, gündüzle yarışır vaziyette hiç uyumuyor. Tam bir kraliyet şehri kentte ki saraylar zarifliğiyle aklınızı başınızdan alabilir. Ve tabii futbol diyoruz ama o kısmını size itibarsahibi‘ne bırakıyoruz…

1) Dünyanın en iyi 10 stadından biri olan, 80.000 kapasiteli Bernabeu Stad’ını görüp de etkilenmemek mümkün değil. Normal günlerde stat müzesi 10 Euro karşılığında ziyarete açık. Ziyaret esnasında, Real Madrid’in ilk formalarından tutun, ilk oynadığı toplar, kramponlar, kupalar,efsane futbolcuların resimleri, koridorlarda dev ekranlarda unutulmaz gollerin gösterimleri, karşılaşma sonrası futbolcuların yorum yaptıkları salonlar, basın karşısında transfer anlaşmaları yaptıkları salonlar, (hatta o masada oturup resim çektirebiliyorsunuz) yedek kulübesi ve VIP locaları görmek mümkün.

2) Karşılaşmaya 30 dakika kala yarı kapasite bile dolmamışken, o kadar insanın nasıl izdiham olmadan bir anda toplanmış olmasına ve dev bir stadın doluluk kapasitesine ulaşmasına hayret ettim.

3) Christiano Ronaldo’ya karşı büyük bir sevgileri var.Ve stadın bir çok yerinde dev posterleri asılı. Bize katılan Portekizli arkadaşımızın Ronaldo ile eski tanışıklığı olması, benim de efsane futbolcu ile tanışmama vesile oldu.

4) Yediden yetmişe herkes futbolla ilgili. Tam çaprazımda, oturan 70-80 yaşlarında bir Madridli teyzenin, oturduğu yerden hiç istifini bozmadan, bastonuna kolunu dayamış bir halde dikkatle maçı izlediğine şahit oldum.

5) Taraftarın gol sevinci bizim maçlardaki gibi değil. Biz canı gönülden sevincimizi belli ederiz ama onlarda o ifadeyi göremedim. Nasılsa sonuç belli, maç bizim ve nasılsa atılacak goller malum havası ve rahatlığı var herkeste.

6) Küçük bir Galatasaray taraftar grubunun yaptığı tezahürat, neredeyse tüm stadın sesi ile eşdeğerdi. Gururlandım.

7) Velhasılı kelam, eğer yolunuz Madrid’e düşecekse, büyük küçük hangi takım olursa olsun bir maç gününe denk getirin ve muhakkak izleyip o ihtişamı görüp, futbol lezzetini alın derim naçizane.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.