Makedonya Gezi Notları

 

Osmanlı döneminden kalma bir sempatimiz var Balkanlara. Daha adını duyar duymaz o güzel tınıları başlıyor kulakta yankılanmaya. Hele bir de börekleri akla düşünce insanın gözleri fal taşı gibi açılıyor. Oralara kadar gitmişken Ohrid Gölü’nün kıyısında mutlaka güneşin batışını izleyin, gördüğünüz ateş kızıllığı hayatın yaşamaya değer olduğunu bir daha hatırlatacak şüphesiz. Eğer Makedonya için bir gezi hazırlığı içindeyseniz Taro’nun notları oraya gittiğinizde çok işinize yarayacak bizden söylemesi…

 

1) Uçakla giderseniz Makedonya’nın başkenti Skopje’nin Alexander The Great havalimanına gidebilirsiniz bir tek. Adına kanmayın, küçük, askeri bir havalimanı burası. Freeshop bile yok.

2) Şehre ulaşmanın tek yolu taksi, ama sakın gözünüz korkmasın, taksiler sudan ucuz sayılır. Bizim Üsküp onların Skopje dedikleri 17 km uzaklıktaki başkentleri 20 Avro tutuyor.

3) Vardar, şehri istemeden ikiye ayırıyor. Eski şehirde çoğunluğu Arnavut olan Müslümanlar; yeni şehirde ise Müslüman olmayanlarla Türkler oturuyor. Haritalarda görünmeyen bir sınır Vardar.

4) Makedonya’nın en yüksek dağı olan, bir zamanlar Türk sonra Tito ve günümüzde papaz şapkasına benzerliğinden dolayı Şapka adıyla anılan, kış sporlarının yapıldığı dağa çıkmanızı şiddetle tavsiye ederim. Dağda müstakil evler ve küçük yıldızlı oteller var. Balkan kış sporlarına ev sahipliği yapan kayak merkezinin yolu çok bakımlı. Şapka dağının kaşarlı köftesi inanılmaz bir tat, mutlaka deneyin. Dağ o kadar sessiz ve huzurlu ki hiç inesiniz gelmiyor.

5) Ve Makedonya’nın olmazsa olmazı, sayfiye yeri, Unicef’in koruma altına aldığı Ohrid. Ohrid virajlı dağ yollarından geçrilerek gidilen, otobüsle dört saat süren, Skopje’ye 168 km uzaklıkta bir şehir. Yine taksiyle gitmek isterseniz sizden en fazla 80-90 Avro arası bir fiyat talep edeceklerdir. Ohrid gölü Makedonya ve Arnavutluk arasında sınır oluşturan, Avrupa’nın ikinci en büyük gölü. Makedonların sayfiye yeri. Burada mutlaka St. Naum Manastırı‘na uğrayıp alabalık ziyafeti çekin.

6) Son olarak gece saat 23:00 olduğunda kentlerdeki bütün mağaza, kafe, market vs. gibi yerlerin kapandığını görürseniz telaşlanmayın. Şehirlerde biten hayat köylerde devam etmekte. Mesela gündüz bildiğimiz köy gibi olan Gostivar gece 23’ten sonra striptiz kulübünden, Makedonya’nın ünlü sanatçılarının sahne aldığı tavernalara kadar her türlü eğlence mekanına sahip bir eğlence merkezine dönüşüyor. Hiç korkmadan yiyip için, biz dokuz kişi bütün gece eğlendikten sonra 120 Avro gelen hesap karşısında küçük dilimizi yutuyorduk. Aynı geceyi İstanbul’da benzeri bir yerde yapsak sanırım 1000-1500 TL ödemeden çıkamazdık mekandan. Hristiyan çoğunluğun oturduğu kısımlara giderseniz gözlerinize inanamayacağınız güzellikte kızların inanılmaz kıyafetlerle günlük yaşantılarını sürdürdüğünü görürsünüz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.