Marakeş Gezi Notları

Adını binaların da rengini oluşturan kırmızıdan alan bu şehir Fas’ın görülmesi gerekenler listesinde yer alıyor. Baharat kokulu, biraz kalabalık, ondan biraz daha sıcak bu şehir egzotik kelimesinin sözlükteki anlamı görevini üstlenmiş gibi. Elinizde harita, bir sonraki tatliniz için yer ariyorsanız eğer bir kere de itibarsahibi ‘ne kulak verin deriz.

 

1) Fas’ın en önemli turist çeken şehri. Casablanca’ya yaklaşık 350 km mesafede. Marakeş kırmızı demekmiş. Marakeş’te bulunan yeni eski fark etmiyor, tüm evler kırmızıya çalan kiremit renginde. Yeni bir bina yapılacak olsa dahi o renkten başka bir renk kullanmak yasak. Yerel yönetimin öyle bir kararı varmış.

2) Şehir genel itibari ile Binbir gece masallarına plato olabilecek bir yer gibi olsa da, bana kalırsa gezilecek tek bir yeri var, o da sonsuzluk meydanı. Gayet geniş bir meydan, envayi çeşit yılan oynatanları görebilirsiniz. Kobralar çok dikkatimi çekti. Yılan oynatanlar yılanları ellerine, boyunlarına dolayıp müşteri çekme peşinde, turistlerin üzerlerine yılan ile yürüdüklerinde korkup kaçanları görmek eğlendirici. Size yapılmadığı sürece tabi.

3) Meydan temiz diyemem, her yer çöp. Etrafındaki binalar neredeyse harabe. Meydanın bitiminde çok büyük bir çarşısı var, bizim kapalı çarşı gibi ama değil. Yerel kıyafetler, eski deri malzemeler, baharatlar, şallar, çantalar ne ararsanız var. Ama insanların ısrarla aradığı tek şey “argan yağı”. Argan ağacının vatanı olduğu için, argan yağı çok meşhur. Kelliğe iyi gelip, saç çıkartıyormuş. Kelliğe çare olsaydı, dünya üzerinde bir tek kel kalmazdı düz mantığından hareketle, “Hadi oradan!” dedim içimden.

4) O sıcağın altında çarşıyı dolaşmak gerçekten çok yorucu. Meydana hakim manzarası olduğundan, üst kat kafeler daha çok rağbet görüyor. Akdeniz iklimi olmasından dolayı narenciye bahçeleri çok ve bu yüzden sıkma portakal çok revaçta. Meydan manzarasına o insan kalabalığına bakarak, bir yandan fotoğraf çekip, buz gibi portakal suyu yudumlamak o yorgunluğun üzerine iyi gelmişti.

5) Velhasılı kelam gidip görülecek bir yer. Ama siz benim gibi yorulmak istemiyorsanız, meydan girişindeki faytoncularla anlaşıp şehir turunu o şekilde yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.