Marka takıntısı olan itirafçılarımız

Günümüzün en büyük problemlerinden biri şüphesiz marka takıntısı… X marka şöyle, Y marka böyle, Z olanı da denemeli harikalar yaratıyor. Arkadaşım hepimiz, tamam belki hepimiz değil ama birçoğumuz annelerimizin pazardan aldığı kıyafetlerle büyümedik mi! Büyüdük. Markayı geçelim, doğru düzgün etiket bile yoktu üzerlerinde. Diyeceksiniz ki ne yapalım yani, markalı kıyafet giymeyelim mi? Tabii ki giyelim ama bunu takıntı haline getirmeyelim ve itirafçılarımızın da bu marka takıntısına birlikte göz atalım…

Marka

Ehliyet için ders aldığım yıllar. Direksiyon dersindeyim ve hocama soruyorum: “Bu arabanın markası ne?” Cevap; “Önüne, tam ortaya bak, görürsün.” Ben ne mi yapıyorum; önüme, yanı iki bacağımın ortasına bakıyorum. Hocamdan gelen cevap tam dumurluk: “O baktığın tampon fabrikası, sen direksiyonun ortasına bak en iyisi.”

 55ba02c688713051148802f5Marka

Odadaki eşyalara, etrafa saçılmış giysilerime, yataktaki nevresime ve son olarak da bana uzun uzun baktıktan sonra marka tutkumu iyice anlayan adamdan gelen “Ben marka mıyım?” sorusunu nasıl cevaplayacağımı bir türlü bilemedim. “Kaçıncıyım?” falan desene be adam!

 marka2Markalar savaşı

2000 yılında arkadaşlarla McDonald’s’ın tuvaletini iyice kirletip, aynalarına su serpip, patatesler soğuk, hamburger hardallı olacaktı, nasıl bir yer burası yaa deyip rezillik çıkaran 4 Burger King çalışanı olarak hala kendimizle gurur duyuyoruz.

marka3Marka saplantısı

Küçükken maddi olanaklarımız kısıtlı olduğundan, bende de marka giyinme saplantısı oluşmuştu. Hatta marka giyinenlerin bir gizli el tarafından korunduğunu düşünürdüm. Ta ki bir gazetede marka kot giyen bir kişinin de öldüğünü görünceye kadar. “Vay be, demek marka giyenler de ölüyor” diye çok şaşırmış ve bu saplantımdan vazgeçmiştim.

marka4 Marka takıntısı

Gurbet ellerde ”makat” marka fincanda çay içmek de varmış. Geri döndüğümde ”Neler yaptın oralarda?’‘ diye sakın sormayın, söylemem!

marka5

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.