Matematik hesabı gerektiren itiraflar

Matematik sağolsun ilkokuldan itibaren hepimiz için korkulu bir rüya olmuş, sınavlarda sözlülerde yetmez gibi daha sonra bakkalda çakkalda bizi hesap yapmaya zorlamış ve hep ayağımıza dolanmıştır. O sayılar tek başına da kalmamış, insafsız hocalar başına sonuna harfler eklemiş, denklem adı altında bize hayatın sırrını buldurmaya çalışmışlardır onca sene. Neyse ki geri kaldılar diye düşünsek de hala bu cenderenin içinde olan itirafçılarımızı da anmadan geçmeyeceğiz elbette.

Matematik

Matematik dersi zayıf olan ilköğretimdeki kuzenime, “Bak, ders çalıştığın her 2 saat için sana 2 Lira veririm” diyorum. “Ohooo, o paraya çalışılır mı, bari 4 saati 2,5 Lira olsun” diyor. “İyi peki, senin dediğin gibi olsun” diyorum. Çoook çalışması gerek daha, çoook.

61.1

Matematik ve ben

İlkokuldayken matematik dersinde tahtaya konu olarak ”irmik saymalar” yazmıştım (bkz.ritmik saymalar). Ortaokuldayken de matematik dersinde tahtaya ders olarak ”mametamik” yazmıştım. Son olarak lisede gene bir matematik dersinde tahtaya konu olarak ”pozisyonlar” yazmıştım (bkz.fonksiyonlar)… Evet, bildiğiniz gibi şu an üniversitede matematik okuyorum.

 61.2

Matematik

Kardeşim çarpanlara ayırma konusunu çalışıyor. “Nasıl gidiyor?” diye soruyorum. “İyi gidiyor şimdilik sadece iki karenin farkını öğrenebildim.” diyor. O sırada mutfaktan annemin başı uzanıyor ve sesi bütün evi dolduruyor. “Hangi iki karının farkı? Allah kahretmesin seni, çabuk söyle!” Oy kıyamam sana anneciğim.

 61.3

Duygusal matematik

Sevgilimden ayrıldığım gün matematikte Kesişen doğrular ve paralel doğrular konusunu işliyoruz sınıfta. Zaten keyfim yok, yüzüm gülmüyor, o psikolojiyle ”Çocuklar, bunlar paralel doğrular, hep böyle ayrı ayrı ama yanyana giderler, hiç kavuşamazlar, tıpkı bu dünyadaki kavuşamayan insanlar gibi…” deyiveriyorum. Sonuç mu? Kavuşamayan bu doğruları defterine çizmek istemeyecek kadar üzülmüş öğrenciler, ”Belki bir yerlerde kavuşuyorlardır…” diyebilecek kadar umut dolu olabilenler, heba olan bir matematik dersi ve tabii ki o dakikadan sonra toparlanamayan bir ben. Yok yok, duygularımı en yakın zamanda aldırmalıyım…

 61.4

Hesap

Matematikten nefret eden ve bu nedenle hesap kitaba hiç kafa yormayan ablam durumu arkadaşına özetliyor: “Matematiğim berbattır. 6 ile 4’ü topla de, 10 derim, o derece yani…” O derece yani…

 61.5

 

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.