Metropolde Hayatta Kalma Rehberi

Metropolde Hayatta Kalma Rehberi : Hırsızlıkla Mücadele

Geçtiğimiz günlerde başıma talihsiz bir olay geldi. Bahçeme hırsız girdi ve evde olup olmadığımı yoklamak için yatak odamın camına vurup kırdı. Panikle uyanıp ne oluyor ne bitiyor diye anlamadan karşı komşumun çığlığını duydum. Sonrası klasik, polislerle sabaha kadar etrafta hırsız arama serüveni. Bundan bir sene evvel de, yine bahçeme bir sapık girip evin içini röntgenlemişti. Adamla göz göze geldiğimde, sitenin güvenlik görevlisi olduğunu fark etmiştim. Siteden taşındım ama bir hırsız için yeniden ev taşımayı göze alabileceğimi zannetmiyorum. Düşündüm taşındım ve sapıktan, hırsızdan nasıl kendimizi koruyabiliriz hepsini listeledim!

Alarm, kamera sistemi

Bu klişeleri hızla geçmek istiyorum aslında. Alarm ya da kamera sistemi gibi güvenlik sistemleri harika yöntemler. Ama siz de benim gibi bu yöntemlere para ayıramayacak durumdaysanız, yolculuğumuza devam edebiliriz. Benim yaptığımı gibi, uygun bütçeli bir yöntem olan fotosel ile kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz. Bahçenize, kapı önünüze bu ürünü yerleştirebilirsiniz. Hırsızlar binanıza yanaşmaktan çekineceklerdir.

 

Telefonun önemi!

Telefonunuzun şarjını uyumadan önce muhakkak kontrol edin, şarjınızın tam olduğuna emin olun. Hatta mümkünse telefon şarjınız dolmadan uyumayın. Önceliğiniz her zaman polisi aramak olsun. Ama hemen şunu da eklemek istiyorum. Polisi aradığınızda, telefonda telesekreter müziğiyle epeyce bekletebiliyorlar. Bu da sizin daha çok panik olmanıza yol açıyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen size en yakın lokasyonda yaşayan birini arayın. Mesela ilk olarak Bursa’da yaşayan sevgilinizi aramaktansa, arada sırada selamlaştığınız yan komşunuzu aramanız faydanıza olacaktır!

Güvenlik için para!

Evinizde mümkün olduğunca nakit para bulundurmamaya özen gösterin. Zaten artık günümüzde banka kartları, internet, telefon derken paranıza ulaşmak, evde sakladığınız nakte ulaşmaktan daha kolay. Evde değerli eşyalarınız varsa, bunları da hırsızların erişemeyeceği yerlere saklamayı deneyebilirsiniz.

Evcil hayvanın önemi

Evinizde evcil hayvan besliyorsanız, bu sizi bir sıfır öne geçirir. Zira hiçbir hırsız, evde vikleyen, kendini ortaya çıkaran hayvanla mücadele etmek istemez. Ama evcil hayvanınızı evde yalnız bırakmamaya dikkat edin, onu da çalabilirler.

Hırsıza not!

Ben artık hırsıza not bırakıyorum, siz de bu yöntemi deneyebilirsiniz. Evi dağıtmamasını, TV’den başka değerli bir şeyimin olmadığını, bilgisayarımı hep yanımda taşıdığımı ve en önemlisi kedinin dışarı çıkmamasına dikkat etmesini, onun dışında bir şey bulursa çalabileceğini söylüyorum.

Bu konuda benden öneriler böyle. Metropolde hayatta kalma rehberim devam edecek…

Zodyaklı

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.