Midilli Gezi Notları

 

Şimdi hazırsanız sizi yakınımızda bir Yunan adasına götüreceğiz. Yeşili, doğası, meyve ağaçları ve 300’e yakın kuş türünün bulunmasıyla her türden insanın cenneti yaşayabileceği bir yer burası. Neresi mi? Tabii ki Midilli! Bitti mi? Elbette bitmedi. Yürüyüş ve bisiklet parkurları, şifalı suları kısacası ne ararsanız bu adada. E daha ne duruyorsunuz o zaman! Hemen etamenanki’nin gezi notlarını okuyun ve kendinizi bu adaya atın…

 

1) “Buradan bir şey, istiyor musunuz? diye sorduğunuz herkes, istisnasız ‘o küçük atlardan getir’ diye espiri yapıyor.

2) Arabayla gitmediyseniz araba kiralamanız iyi olur. Dağ yolları çok keskin virajlarla dolu, yolcuların midesi tutabilir. Motorunuz varsa çok keyifli olacaktır, tavsiye ederim.

3) Buranın Yunanca ismi Lesbos (aslında lesvos okunuyor ya neyse) bildiğiniz lezbiyen kelimesi buradan geliyor, Fransızca Lesboslu demek.

4) Bizim Babakale’nin karşısına düşen Molivos ve Assos’un karşısına düşen Sikaminias çok hoş görülesi yerler.

5) Plomari adanın güneyinde kalan eskiden beri önemli bir ticaret merkezi. Meşhur uzo markası Barbagianni burada üretiliyor. Sadece, adada en az 3 değişik uzo üreticisi var.

6) Yerel insanların hayatına uzonun ne kadar girdiğini görünce, çok kültürlü bir imparatorluğun batı kültürüyle büyümüş Mustafa Kemal’in her akşam rakı içmesi çok daha normal geliyor gözünüze.

7) Midilli eski ticari önemini kaybetmiş. Kafe işletmecisi veya turizmci olmayan biri burada nasıl hayatını kazanıyor acaba diye düşünmeden edemiyorsunuz. “Kışın ne yapıyorsunuz?” diye sorduğum bir restoran işletmecisi, “Uzo içip, balık yiyoruz.” diyerek konuyu özetliyor.

8) Şans eseri denk geldiğimiz yerel halkın gittiği meyhanelerin olduğu bir meydanda, halkın sosyalleşmeye ve eğlenceye ne kadar yatkın olduğunu görüp, ülkece nelerle uğraştığımızı hatırlayıp, hep beraber eğlenmeyi beceremediğimizi ve unuttuğumuzu görüp imrenmeden edemiyorsunuz.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Facebook Yorumları

yorum

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.